REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biuro dla serca i rozumu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 cze 2016 10:40
Biuro dla serca i rozumu
fot. Kinnarps

W życiu zawodowym, w którym aż roi się od szybko postępujących zmian nasza kreatywność i innowacyjność są kluczem do sukcesu... jednak jaki wpływ ma aranżacja wnętrza na kreatywność? Co łączy ergonomię i innowacyjność? Badacz zajmujący się ergonomią Rob Stuthridge uważa, że sednem tych pojęć jest stawianie ludzi na pierwszym miejscu.

REKLAMA

Warunki, możliwości i wymogi życia zawodowego ulegają szybkim zmianom. W tej kwestii badacze i eksperci są zgodni. Innymi słowy, coraz częściej cechą charakterystyczną pozostającego dotychczas pod naszą kontrolą i przewidywalnego życia zawodowego staje się zmiana. Aby osiągnąć sukces w tym nowym, mniej przewidywalnym – lecz także oferującym więcej swobody – systemie pracy, jednostki, organizacje i społeczeństwo jako całość muszą wykazać się kreatywnością i innowacyjnością.

Pytanie brzmi, jak współczesne miejsca pracy pomagają nam spełnić te wymagania? Niezbyt skutecznie, jeśli mamy wierzyć behawioryście i badaczowi zajmującemu się ergonomią, Robertowi Stuthridge’owi. - Jako istoty ludzkie jesteśmy z natury kreatywni i innowacyjni, jednak nasza praca zawodowa zapewnia nam większe lub mniejsze  możliwości korzystania z tych cech. Najmniej takich możliwości znajdziemy w miejscach pracy charakteryzujących się kontrolą, licznymi procedurami oraz obawą przed zmianami. W miejscach, w których pracownicy postrzegani są bardziej jako jednostki produkcyjne aniżeli ludzie. Niestety wciąż wiele jest takich firm, ale w przyszłości będzie im bardzo trudno utrzymać się na rynku - uważa Rob Stuthridge.

Niepewność wspiera rozwój

Robert Stuthridge uważa, że środowisko fizyczne często odzwierciedla kulturę danego miejsca pracy i daje nam w nią wgląd. Może ona hamować lub stymulować kreatywność jednostki oraz ułatwiać lub utrudniać organizacji uzyskanie jej pełnego potencjału.  Organizacje, które osiągnęły największy sukces, akceptują zachodzące zmiany,  zachęcają do nowatorskiego sposobu myślenia i wykorzystują aranżację wnętrz, która pobudza do dyskusji, zwiększa pomysłowość  wspiera rozwój. Inni z kolei polegają na kontroli oraz ustalaniu granic i woleliby zapewne wyeliminować wszystko, co niepewne, poprzez wprowadzenie zasad i procedur, które skutecznie zniechęcają pracowników do innowacyjnego myślenia i podejmowania nowatorskich działań. - Nadmierna kontrola zabija w ludziach kreatywność i sprawia, że organizacja staje się ospała i ociężała oraz – w pewnym sensie – nieludzka. Rozwój rodzi się z pozytywnego nastawienia do niepewności i zmian. Błyskotliwe i szybko reagujące organizacje, które elastyczność mają zapisaną w genach, nie tylko są w stanie przetrwać wszystkie zmiany, lecz wręcz odnoszą z nich korzyści - nadmienia badacz.

Dla serca i rozumu

Innymi słowy, Robert Stuthridge sugeruje, że praca powinna być planowana, organizowana i wykonywana w sposób, który wykorzysta potencjał pracownika w realizowaniu świeżych pomysłów. Aranżacja wnętrza w miejscu pracy jest ważnym narzędziem umożliwiającym osiągnięcie tego celu. - Powinniśmy spróbować stworzyć środowisko pracy, które jest nie tylko wygodne, ale też atrakcyjne zarówno dla serca, jak i rozumu. Bez uszczerbku dla swojej funkcji, firmy muszą uznać ludzi za punkt wyjścia – zrozumieć kim są i do czego są zdolni, zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Musimy stworzyć miejsca pracy, których sercem są ludzie, a nie procesy - uważa.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY