REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Centrum Geoedukacji będzie miało interaktywną wystawę

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2016 10:46
fot. pixabay.com

Multimedialna ekspozycja o okresie dewonu i Geologiczny Ogród Doświadczeń, przybliżający geologię przez zabawę, powstaną przy udziale funduszy unijnych w Centrum Geoedukacji w Kielcach.

REKLAMA

Inwestycja, która wzbogaci ofertę palcówki funkcjonującej przy rezerwacie geologicznym Wietrznia, ma kosztować ok. 5,8 mln zł.

W poniedziałek przedstawiciele Centrum Geoedukacji i zespołu, który zwyciężył w przetargu na opracowanie koncepcji modernizacji ekspozycji stałej placówki, zaprezentowali założenia projektu.

Scenariusz obecnie prezentowanej wystawy - przypominającym spacer po dnie dewońskiego morza - zostanie zachowany, ale po realizacji projektu ekspozycja będzie miała bardziej atrakcyjną formę. To właśnie formacje skalne z okresu dewonu są najbardziej charakterystycznymi elementami w budowie geologicznej Kielc i regionu świętokrzyskiego.

Kierujący zespołem projektantów z firmy Fabryka Dekoracji z Krakowa, architekt Piotr Giemborek wyjaśniał, że "Dewońską opowieść" będzie przybliżała wędrówka z przewodnikiem po stacji badawczej - futurystycznym oceanarium "przenoszącym w czasie" zwiedzających. "Spacerując po kolejnych poziomach zwiedzający będą obserwowali przez okna stacji jak, zmieniały się poziomy wód w różnych okresach dewonu" - wyjaśniał.

Będzie można podziwiać m. in. dewońską rafę z rekonstrukcjami organizmów flory i fauny tamtego czasu. Z kolei interaktywne peryskopy, pozwolą obserwować to, co działo się nad powierzchnią wody.

Po wyjściu z bazy, zwiedzający trafią do antresoli z nowoczesnym laboratoriom, opisującym procesy geologiczne związane z obejrzaną wcześniej ekspozycją.

Zmodernizowana zostanie też funkcjonująca w placówce kapsuła symulatora lotów do wnętrza Ziemi. Jest to małe kino 5D, w którym widzowie, podróżując w czasie i w głąb Ziemi, czują ruch, krople wody, powiew wiatru, zmiany temperatury. Ekspozycja zyska m.in. nowy film edukacyjny. Z kolei w naturalistycznie zbudowanych jaskini i grocie, dzięki wyposażeniu w multimedia, będzie można zaobserwować, jak tworzyła się ich szata naciekowa.

"Mamy nadzieję, że to nowe wydanie wystawy spodoba się zwiedzającym - dzieciom i młodzieży, bo to bardzo wymagająca grupa, spotykająca się z technicznymi nowinkami na co dzień. Ciężko ich czymś nowym zaskoczyć" - powiedział kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros.

Druga część projektu obejmuje budowę na dachu budynku centrum - gmachu posadowionego na hałdzie wyrobiska dawnej kopalni - Geologicznego Ogrodu Doświadczeń. Znajdą się w nim urządzenia, które w kreatywny sposób mają uczyć geologii.

Poros podkreślił, że istotne było takie zaprojektowanie tego miejsce, by nie burzyć krajobrazu i widoku na pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich.

W ogrodzie ma znaleźć się m.in. litofon czyli geologiczne cymbałki. To instrument, który pozwala na dostrzeżenie różnic pomiędzy rodzajami skał, dzięki analizie wydawanych po uderzeniu w nie dźwięków. Będą też: skalny zegar słoneczny, model Układu Słonecznego i przekroju kuli ziemskiej oraz lunety.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY