REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czego oczekują pracownicy od biura? Komfortu i atrakcyjnej przestrzeni

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 lip 2016 11:29
Czego oczekują pracownicy od biura? Komfortu i atrakcyjnej przestrzeni
fot. fotolia

Możliwość wyboru, atrakcyjna aranżacja biura, komfort cieplny i oświetlenie – to priorytety pracowników biurowych w Wielkiej Brytanii według opublikowanego właśnie raportu "What workers want".

REKLAMA

W czasach szybko postępujących innowacji technologicznych, ludzie są coraz lepiej wyposażeni do pracy w każdych warunkach, z każdego miejsca. Podczas gdy takie podejście może mieć negatywny wpływ na równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym,  najnowsze badanie brytyjskiej organizacji zrzeszającej najemców i deweloperów British Council for Offices (BCO) oraz Savills dowodzi, że pracownicy coraz częściej preferują pracę w warunkach biurowych.

Na potrzeby trzeciej edycji badania What Workers Want (tłum. Czego pragną pracownicy) przeprowadzono ankietę wśród 1100 pracowników biurowych, aby określić ich indywidualne potrzeby oraz zidentyfikować trendy, które mogą wpłynąć na przyszłość projektowania powierzchni biurowych w Wielkiej Brytanii.

Pomimo że wielu pracowników oczekuje od swojego pracodawcy elastyczności w zakresie wyboru miejsca i sposobu pracy, wyniki badania wskazują na spadek atrakcyjności pracy zdalnej. Mniej niż jedna trzecia (28 procent) przebadanych pracowników twierdzi, że chciałaby pracować z domu, co oznacza spadek z 45 procent w 2013 roku, kiedy badanie przeprowadzono po raz ostatni.

Ponad trzy czwarte respondentów (77 procent) wskazało, że aktualnie pracuje w tradycyjnym biurze; 60 procent z tej grupy preferuje posiadanie dedykowanego biurka, a zaledwie 4 procent wybiera pracę w systemie hot deskingu. Co ciekawe, przypisane biurka stają się coraz bardziej pożądane. Ich atrakcyjność wzrosła o 19 procent w porównaniu z rokiem 2013.

Choć pracownicy oczekują dedykowanych biurek, badanie pokazało, że w większości (70 procent) biur znajdują się również współdzielone miejsca pracy, które maja pozytywny wpływ na dynamikę pracy. Niemal jedna trzecia ankietowanych pracowników (29 procent) wskazała możliwość pracy w różnych częściach biura jako ważny aspekt, a prawie połowa (48 procent) uznała dostępność stref wspierających współpracę za podstawowy wymóg. Pracownicy nie tylko chcą sami decydować o miejscu i sposobie pracy, ale i chcą mieć dedykowane biurko, tak więc możliwość wyboru i zarządzania własnym miejscem pracy są dla nich kluczowe. Dla jednej trzeciej respondentów (33 procent) to mogłoby oznaczać pracę przy biurku o regulowanej wysokości, o ile takie udogodnienia byłyby dostępne.

Niezależnie od tego, czy pracujemy przy dedykowanym biurku czy mamy większą elastyczność, środowisko pracy nadal oferuje duży potencjał dla wzrostu produktywności. 45 procent respondentów uważa, że miejsce pracy nie ma wpływu na ich efektywność, a tylko jedna czwarta ankietowanych była przekonana o negatywnym oddziaływaniu biura na ich produktywność. Połowa badanych wyraziła przekonanie, że atrakcyjna aranżacja biura zbliżona do ich ideału, na pewno wpłynęłaby na wzrost efektywności pracy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY