REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy biuro Google to dobry wzór dla przestrzeni biurowych w Polsce?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 lis 2017 09:05
Czy biuro Google to dobry wzór dla przestrzeni biurowych w Polsce?
Propertydesign.pl Workplace Talks w trakcie Property Forum Łódź 2017

Środowisko pracy błyskawicznie się zmienia. Inwestorzy i architekci muszą złapać to dynamiczne tempo. O tym, jak projektować dla pokolenia nowoczesnych technologii, jakie są bieżące trendy oraz czy jesteśmy gotowi na elastyczny model biura rozmawiano podczas regionalnego Property Forum 2017 w Łodzi podczas spotkania Propertydesign.pl Workplace Talks „3T – to już nie ewolucja ale prawdziwa rewolucja”.

REKLAMA

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z PROPERTYDESIGN.PL WORKPLACE TALKS

To, w jaki sposób pracujemy i gdzie pracujemy na przestrzeni ostatnich lat niezwykle się zmieniło. W związku z tym projektowanie i aranżacja przestrzeni do pracy uległy ogromnym przeobrażeniom. Jakie zmiany i trendy w tworzeniu przestrzeni biurowych można uważać za najistotniejsze? Piotr Kalinowski, dyrektor oddziału Tremend Wrocław, nie ma wątpliwości, że to tzw. smart office stanowi wiodący trend w projektowaniu przestrzeni biurowych. – Takie biuro niesie ze sobą zupełne odejście od dotychczasowego systemu pracy. Protoplastą tego rozwiązania jest firma Google, która jako pierwsza postawiła na to, aby pracownik mógł pozwolić sobie w pracy na odrobinę swobody i czasu dla siebie. To był zaczątek ogromnej rewolucji, która przyniosła biurom dodatkowe przestrzenie w ramach open space’a. I ten trend się dynamicznie rozwija – mówi Kalinowski.

Dyrektor oddziału Tremend Wrocław zaznacza, że klienci kojarzeni z biurami tradycyjnymi, np. siedziby banków, często zadają mu pytanie, w jaki sposób pracownicy mogą poczuć się jak "u siebie" w dotychczasowej przestrzeni biurowej. - Pracownicy widzą, jak na świecie zmienia się środowisko pracy. Jednak charakter instytucji, które mają na sobie obowiązek nie ujawniania informacji poufnych, to ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony obserwujemy trend w kierunku kształtowania biur smart office, czyli jak najbardziej szalonych, z drugiej jednak biura tradycyjne próbują znaleźć swoją własną drogę, dostosowaną do ich własnego charakteru – mówi Kalinowski.

Filip Szklarz, Smart Workplace Consultant Mikomax nie do końca zgodził się z przedmówcą. - Dla mnie największym trendem w projektowaniu przestrzeni biurowych jest oddawanie głosu osobom zatrudnionym w sprawie tego, co dla nich jest najbardziej funkcjonalne. Kiedyś architekt miał dużo większy wpływ na to, jak dane biuro będzie wyglądać, w praktyce jego rozwiązania różnie się sprawdzały. Wywiady tylko i wyłącznie z kadrą zarządzająca sprawiły, że projekty nie były dopasowane pod względem funkcjonalnym czy designerskim do odbiorcy. Tworzono m.in. supernowoczesne biura na wzór Google, w których niekiedy ludzie czuli się bardzo nieswojo. Smart office jest pewnym kierunkiem, natomiast biuro typu Google odchodzi coraz bardziej w przeszłość. Coraz częściej biura tworzone są w sposób stonowany, z mniejszą ilością jaskrawych barw – wyjaśnia Filip Szklarz.

Tomasz Kwarta, Area Sales Manager Pergo Poland podkreślił, że nowoczesne podejście do organizacji miejsca pracy powinno się odbywać równolegle na kilku płaszczyznach. - W tym momencie pracodawcy powinni dbać o umożliwienie pracownikom pracy w spokoju. Powinni zorganizować miejsce pracy w taki sposób, aby pojawiły się w nim różne pomieszczenia przeznaczone dla innych sposobów pracy. Jeśli ktoś często rozmawia przez telefon, powinien znajdować się w pomieszczeniu, gdzie może tę czynność wykonywać swobodnie, bez przeszkadzania innym – mówi Kwarta.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY