REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy Muzeum PRL-u doczeka się wystawy stałej?

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2017 13:29
fot. shutterstock

Krakowscy radni w przyjętej rezolucji apelują do ministra kultury Piotra Glińskiego, by wycofał się ze swojej decyzji o zaprzestaniu finansowania inwestycji, w efekcie której w Muzeum PRL-u miała powstać wystawa stała.

REKLAMA

"Muzeum PRL-u zdążyło się wpisać w pejzaż kulturalny Nowej Huty, nie tylko przez własne i gościnne wystawy, ale także przez odbywające się regularnie wykłady, spotkania, debaty historyczne, zajęcia dla dzieci i seniorów. Zaangażowało się też w prace nad przygotowaniem trasy turystycznej po nowohuckich schronach. Połączenie tych dwóch projektów - Muzeum i trasy - jest wielką szansą na ożywienie najstarszej, zabytkowej części Nowej Huty. Szansą, której nie można zaprzepaścić ze względu na działania polityczne" - napisali w rezolucji radni.

Za przyjęciem rezolucji było 22 radnych, przeciw 18 (z klubu PiS), trzy osoby były nieobecne.

"Dziś muzea muszą wypełniać misję XXI wieku. Jeśli ministerstwo wstrzyma dotację, to muzeum nie będzie mogło funkcjonować i rozwijać się" - mówiła radna klubu PO Teresa Kwiatkowska, dodając, że już teraz odbywają się tam wystawy, ludzie przynoszą pamiątki po życiu w czasach PRL, działa trasa po podziemnych schronach Nowej Huty, a placówka współpracuje z dawnymi opozycjonistami, którzy walczyli o wolną Polskę. "Organizacja wystawy stałej to nie jest wziąć pędzel, pomalować ściany, wbić hak i coś na nim powiesić, czy wystawić gablotę i włożyć tam eksponat. To lata pracy" - podkreśliła.

Radny PO Wojciech Krzysztonek podkreślił, że to bardzo duża inwestycja, szacowana na około 50 mln zł. Dodał, że w komisji konkursowej, która wybierała projekt modernizacji budynku razem ze scenariuszem i aranżacją wystawy stałej, byli przedstawiciele ministerstwa kultury, a harmonogram prac był znany resortowi od prawie roku.

Krzysztonek mówił, że nie ma to być muzeum gloryfikujące PRL, ale pokazujące naszą trudną historię. "Są tam organizowane wystawy poświęcone +Solidarności" - przypomniał. Apelował o przyjęcie rezolucji oraz o to, by radni PiS podjęli rozmowy z parlamentarzystami ze swojego ugrupowania oraz z ministerstwem o przywróceniu finansowania, bo to inwestycja bardzo ważna dla rewitalizacji Nowej Huty.

Radny Adam Kalita (PiS) mówił, że wystawa stała w Muzeum PRL-u miała być gotowa już w listopadzie zeszłego roku, a nazwa placówki jest tylko tymczasowa i nie jest ona adekwatna do tego, co chcą docelowo zrobić w tym miejscu władze Krakowa. "Miejsce Nowej Huty w walce z totalitaryzmem jest szczególne i to jest miejsce właściwe do tego, żeby takie muzeum powstało" - powiedział Kalita. Dodał, że prezydent Krakowa w tej sprawie powinien rozmawiać z ministrem kultury. "Ewidentnie są przekroczone wszelkie terminy i nie można tego zwalać na komisję programową, która miała tworzyć program tego muzeum. (…) To nie z winy ministra kultury ani nawet nie z winy prezydenta Krakowa ta sprawa tak długa trwa" - dodał Kalita.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY