REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy praca w domu jest możliwa? SOHO jako alternatywa dla pracy biurowej

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 gru 2016 13:03
Czy praca w domu jest możliwa? SOHO jako alternatywa dla pracy biurowej
fot. fotolia
Czy praca w domu jest możliwa? SOHO jako alternatywa dla pracy biurowej
Czy praca w domu jest możliwa? SOHO jako alternatywa dla pracy biurowej
Czy praca w domu jest możliwa? SOHO jako alternatywa dla pracy biurowej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki system pracy jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Praca w małym lub dużym biurze, a może praca w domu? W obliczu zmieniającego się świata i pojawiających się nowych technologii, każdy pracownik ma wiele możliwości wyboru.

REKLAMA

Od dawna mówi się, że obecnym rynkiem pracy rządzi świadomy pracownik, który coraz częściej preferuje swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących nie tylko wyboru najbardziej optymalnej formy zatrudnienia, ale i miejsca, czasu i sposobu jej realizacji. Dla części pracowników ważna jest pozytywna atmosfera pracy zespołowej w komfortowym, ergonomicznym i nowoczesnym biurze. Tu idealną rolę odgrywają przestrzenie biurowe, z jasno wyznaczonymi strefami do pracy indywidualnej, zespołowej, pracy w skupieniu, kantyny i fun roomy. Dla innych osób aktywnie działających na rynku pracy, liczy się swoboda w podejmowania decyzji i określaniu godzin pracy.

Czasem naszymi decyzjami rządzi przypadek, innym razem jest to świadoma decyzja. Jak pokazują statystki, coraz więcej osób uważa, że praca w domu może być równie lub nawet bardziej efektywna, co praca w firmie. Warto więc temu zagadnieniu poświęcić nieco więcej uwagi.

Czym więc jest SOHO i czy ma szansę rozwoju?

Nazwa SOHO pochodzi od pierwszych liter hasła Small Office Home Office i oznacza pracę w domu lub małym biurze. Nowoczesne technologie, a zwłaszcza dostęp do Internetu, daje wiele możliwości na to, by pracować i zarabiać z dowolnego miejsca na ziemi. To czy mieszkamy w Krakowie, Gdańsku, czy na Hawajach nie ma najmniejszego znaczenia. Niektóre formy pracy, np. tzw. home office wymagają specjalistycznych umiejętności, inne są stosunkowo proste i można wykonywać je po krótkim przeszkoleniu. Ta forma pracy jest bardzo popularna m.in. wśród grafików, projektantów stron, programistów, analityków, tłumaczy, dziennikarzy internetowy (blogerzy, copywriterzy), czy osób pracujących w redakcjach serwisów www, social media, telemarketingu. Daje też szansę wykonywania zawodu dla osób, które mają utrudniony dostęp do firmy, np. z powodu choroby.

Wizja stworzenia własnej domowej pracowni może wydawać się świetnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku. Osoby, które się na to zdecydują, najbardziej cenią ciszę i spokój, swobodę oraz możliwość decydowania o godzinach pracy. Oszczędzają czas i pieniądze potrzebne na dojazd do firmy. Mają możliwość doboru zleceń od kilku firm. W systemie „home office” świetnie odnajdują się też osoby, dla których bliskość rodziny odgrywa ogromną rolę. Tego typu sytuacja często dotyczy młodych mam, które pragną połączyć obowiązki macierzyńskie z karierą zawodową.

Trzeba też pamiętać o tym, że „home office” wiąże się również z licznymi pokusami, czy utrudnieniami. Codzienne obowiązki, szczekający pies, czy dzieci wracające ze szkoły, na pewno mogą powodować trudności w skupieniu. Wielu pracowników zdalnych skarży się, że czują się jak pracownicy drugiej kategorii, słabiej opłacani i pomijani w awansach. Część osób nie potrafi zmobilizować się do pracy „w samotności”. Kontakt z drugą osobą staje się bardzo istotny. Osoby wykonujące wolne zawody rzadko potrafią w swej pracy utrzymać systematyczność. Oczywiście wszystko ostatecznie zależy od indywidualnych predyspozycji.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY