REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Design czy funkcjonalność? Co jest istotne przy projektowaniu toalety publicznej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 13 sty 2017 10:00
Design czy funkcjonalność? Co jest istotne przy projektowaniu toalety publicznej
fot. Opoczno

Toalety w obiektach użyteczności publicznej coraz częściej zajmują uwagę projektantów. Kiedyś traktowane po macoszemu, dziś dzięki rozwojowi wzornictwa oraz świadomości projektantów stają się coraz bardziej przemyślanymi wnętrzami. Jakie aspekty trzeba przemyśleć, by, aby zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo i komfort korzystania?

REKLAMA

Czysta i schludna, a jednocześnie dobrze zaprojektowana i użyteczna toaleta to wizytówka każdego z takich miejsc. Standardy zmieniają się razem ze społeczeństwem, które coraz bardziej ceni nie tylko higienę, ale zwraca uwagę na estetykę.

- Za świadomością wpływu toalet na wizerunek inwestycji idzie chęć wyróżnienia tych miejsc za pomocą detalu i zastosowanych materiałów – mówi Łukasz Goska, Manager ds. Rynku Inwestycyjnego marki Opoczno. – Widzimy, że dziś toaleta to ważny element inwestycji, który może znacząco podnieść jej prestiż. Inwestorzy zwracają uwagę na jakość produktu oraz jego dodatkowe cechy wpływające na funkcjonalność - dodaje.

W toalecie publicznej liczy się głównie użyteczność. Ale przyciągające oko nowoczesne kształty, ekologiczne rozwiązania i dobre zagospodarowanie przestrzeni to podstawa dobrze zaaranżowanego wnętrza. Ekskluzywna łazienka to przede wszystkim prostota kształtów, minimalizm dodatków i spójność projektu.

W  Q22, inwestycji Echo Investment, w toalecie zamontowano np. miskę o wyjątkowej prostej bryle. Dodatkowym elementem podkreślającym estetykę wnętrza jest cienka deska – jej cienka pokrywa o zdecydowanym kształcie, jest „kropką nad i” oraz wpisuje się w popularny trend odchudzania wyposażenia łazienek. Biel ceramiki została podkreślona grafitowymi płytkami nawiązującymi wzorem do kamienia. Rektyfikowane płytki w formacie 60x60 pozwalają na zastosowanie minimalnej fugi. Wnętrze utrzymane w takiej kolorystce, wykończone produktami w najwyższej jakości, gwarantuje wyjątkowy, ponadczasowy efekt.

W często eksploatowanych miejscach projektanci szukają ekologicznych rozwiązań, które ograniczają zużycie zasobów naturalnych. Dlatego też coraz powszechniejsze jest stosowanie systemów pozwalających oszczędzić wodę oraz zmniejszyć zużycie silnych środków chemicznych - np. misek bezkołnierzowych, które ułatwiają też pracę osobom sprzątającym. 

Ogólnodostępna łazienka wymaga szczególnej, sterylnej czystości. Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystującym jony srebra, walkę z bakteriami można rozpocząć już przy wyborze wyposażenia. Specjalne powłoki, którymi mogą być pokrywane płytki podczas procesu szkliwienia, eliminują nawet do 99,8 proc. bakterii oraz grzybów - przekonują producenci.

Ceramika pokryta powłoką hydrofobową ogranicza natomiast osadzanie się kamienia, pozostawiając świeży efekt białej łazienki. Na łatwe utrzymanie czystości w toalecie publicznej ma także wpływ ograniczenie sprzętów stojących na podłodze oraz zastosowanie minimalnych fug. Toaletę codziennie użytkuje kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób, dlatego rozwiązania maksymalnie ułatwiające utrzymanie higieny to konieczność.

Kolorystyka toalety publicznej powinna być jak najbardziej neutralna. Przy większych przestrzeniach projektanci decydują się na klasyczne wzory, nawiązujące do naturalnych surowców – kamienia, marmuru czy piaskowca - zdradza polski producent płytek ceramicznych. Elegancki efekt dają płytki w dużych formatach, z zastosowaniem minimalnej fugi. W bardziej nowoczesnych wnętrzach projektanci stawiają na kontrastowe kolory, albo ponadczasowe połączenie bieli i czerni. Często wybierane są także dekoracje szklane, które dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w wielu formatach – w formie listew, insertów czy mozaik. Wybrana w kolorze wnętrza – doda elegancji wypełniając pomieszczenie błyskiem, a w kontrastowej barwie – urozmaici pomieszczenie. W łazienkach hotelowych czy restauracyjnych łazienka powinna współgrać z resztą otoczenia. Najważniejszy jest więc styl wszystkich wnętrz, warto wtedy pamiętać, że płytka to tylko baza, a ostateczny klimat nadadzą dodatki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY