REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Design potrzebny do życia jak tlen

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 lut 2016 15:06
Design potrzebny do życia jak tlen
Katarzyna Rzehak

Pytanie o to czy potrzebujemy designu, jest jak pytanie o to, czy do życia potrzebujemy tlenu! – stwierdziła Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego podczas rozmowy na 4 Design Days. Burzliwa dyskusja podczas sesji „Design+Start-ups. Jak to działa?” rozgorzała wokół pytania – czy Polska potrzebuje designu i czy Polacy są na niego gotowi.

REKLAMA

- Wnętrza, w których przebywamy, fotele, na których siedzimy - to wszystko jest zaprojektowane. Idealną sytuacją byłoby nie myśleć o designie, on powinien być rozumiany jako całość. Rzeczy, które są dobrze zaprojektowane, funkcjonalne i niedrogie są wybierane podświadomie, intuicyjnie. Wszystko, co jest dobrze zaprojektowane to wg mnie jest design – mówi Katarzyna Rzehak. – Nie myślmy o designie jako o produkcie – o wielkiej marce. Każde społeczeństwo potrzebuje takiego designu!

Panelisci sesji „Design+Start-ups. Jak to działa?” spierali się co do pojęcia „Design” i jak się on ma do start-upów. Zgodnie jednak stwierdzili, że nie wystarczy zaprojektować dany produkt, należy pamiętać, że firma produkuje po to, aby go sprzedać. Młodzi projektanci potrzebują jednak wsparcia systemowego.

- Dziś Polacy nie kupują produktów polskich designerów. A oni są właśnie innowacyjni. Programy mające wspierać młode firmy inwestujące w projektowanie nie są pomocne. Brakuje w Polsce ekspertów, którzy potrafiliby ocenić potencjał projektów, koncepcji. Często już na tym poziomie polec może naprawdę dobry produkt. Zacznijmy od wsparcia i edukacji, a wtedy wreszcie polski design będzie miał szanse przebicia się – powiedział Oskar Zięta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY