REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dobrze urządzone biuro to realne oszczędności dla firmy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 cze 2017 15:36
Dobrze urządzone biuro to realne oszczędności dla firmy
fot. shutterstock

Zwiększenie o kilkanaście procent wydajności pracowników, czy wyników handlowych – o takim scenariuszu marzy chyba każdy przedsiębiorca. Nie każdy wie jednak, że, aby to uczynić, nie trzeba zwiększać zatrudnienia, zmieniać oferty czy rozszerzyć działalności firmy. Może się okazać, że do osiągnięcia celu wystarczy… odpowiednie przygotowanie powierzchni biurowej. Nie jest to jednak zadanie łatwe.

REKLAMA

W ostatnich latach wpływ aranżacji biura na efektywność pracy pracowników jest bardzo skrupulatnie badany. Dzięki temu udowodnione zostało, że poprzez odpowiednią aranżację biura można w znaczący sposób poprawić efektywność pracowników. Tu rodzi się pytanie: jakie elementy wnętrza pozytywnie wpływają na zatrudnionych?

Jest to m.in. odpowiedni dostęp do światła dziennego – to czynnik zwiększający produktywność pracowników o nawet kilkanaście procent. Wzrost efektywności pracy zaobserwowany został również w biurach, w których zamontowane zostało odpowiednie oświetlenie czy klimatyzacja. Nie bez znaczenia pozostaje również sam widok za oknem, który szczególnie istotny okazuje się wśród pracujących w telefonicznej obsłudze – mówi Martin Lipiński, szef działu Office AXI IMMO.

Destruktywnie na pracę wpływa natomiast zła akustyka, a wraz z nią długotrwałe narażanie pracowników na hałas. Pracujące w nieodpowiednio wyciszonych pomieszczeniach osoby mogą być nawet o ponad połowę mniej efektywne od pracowników, którym stworzone zostały odpowiednie warunki.

To dowód na to, że dobrze zaaranżowane biuro to inwestycja nie tylko w lepszy komfort pracy i zadowolenie pracowników, ale także w lepszą kondycję finansową firmy. Ponadto, należy dodać, że sposób wykończenia biura jest nierzadko dla osób poszukujących pracy czynnikiem determinującym podjęcie decyzji o zatrudnieniu w danej firmie. Na rynek pracy wchodzą ludzie należący do tzw. pokolenia Y. To osoby, które do tych aspektów przywiązują zdecydowanie większą uwagę, niż osoby starsze, obecne na rynku od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Szacuje się, że już w najbliższej dekadzie pokolenie Y będzie stanowiło 75 proc. osób w wieku produkcyjnym. Dlatego naturalnym zjawiskiem jest, że firmy poszukujące pracowników muszą sprostać charakterystycznym wymaganiom tej grupy. Możliwości rozwoju, work-life balance, przyjazne środowisko pracy – to elementy wizerunku pracodawcy interesującego z punktu widzenia generacji Y – tłumaczy Martin Lipiński.

Zmiana w podejściu do projektowania powierzchni biurowej staje się jeszcze bardziej istotna, a w perspektywie najbliższych lat niezbędna. Naturalną tego konsekwencją będzie coraz większe znaczenie zrównoważonego sposobu planowania przestrzeni biurowej, w której widoczna jest rezygnacja z przypisanych do jednego pracownika miejsc, czy ich hierarchii, w której dominować będą nowatorskie rozwiązania, także te z zakresu IT.

Biuro szyte na miarę

Czym więc jest dobrze urządzona powierzchnia biurowa? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, bo dla każdego przedsiębiorstwa będzie inna. Inne potrzeby w tym zakresie mają np. informatycy, jeszcze inne księgowi, a inne handlowcy. Dobrze urządzone biuro to biuro dostosowane do charakteru firmy i sposobu pracy jej pracowników. Pobudzające do działania i rozwoju. Stworzenie spełniającego takie kryteria biura jest fundamentalną zasada we współczesnym podejściu do planowania powierzchni biurowej.



Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY