REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dzieci zaprojektowały wystawę w Muzeum Narodowym

  • Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 03 mar 2016 10:43
fot. Fotolia

Główną wystawę czasową w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie zaprojektowały dzieci. Czy ten eksperyment muzealno-edukacyjny podpowie architektom, jak projektować wystawy z myślą o dzieciach?

REKLAMA

Grupa 69 dzieci w wieku 6-14 lat, podzielonych na sześć zespołów kuratorskich, przez sześć miesięcy podczas cotygodniowych, czterogodzinnych spotkań poznawała Muzeum i pracowała nad ekspozycjami. Dzieci przygotowały scenariusze i dokonały wyboru blisko 300 eksponatów na wystawę, a także opracowały koncepcję multimediów i scenografię ekspozycji, zaprojektowały druki edukacyjne, nagrały audioprzewodniki i wybrały dzieła do celów promocji. Pomysłodawczynią projektu jest Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na wystawie – podzielonej na sześć samodzielnych segmentów – prezentowane są dzieła ze wszystkich kolekcji: obiekty sztuki starożytnej i orientalnej, rzemiosło artystyczne, rzeźby dawne i współczesne, fotografie, rysunki i grafiki, monety i medale, ubiory oraz obrazy pochodzące z różnych epok. Wiele z tych dzieł nigdy nie była pokazywana publiczności. Dzieci mówią, że „odnalazły i uwolniły je z muzealnych magazynów”.

Wybór tematów wystaw i eksponatów może być zaskakujący. Zestawienia prac pochodzących z różnych epok i kręgów kulturowych ilustrują dziecięce zainteresowania, gusty i funkcje, jakie przypisują one idealnym pokazom muzealnym. Na wystawie zobaczymy wiele tajemniczych przedmiotów oraz zaszyfrowane informacje i zadania.

Dzieci pragną, aby wizyta w muzeum była przygodą, dostarczała wrażeń i wymagała zaangażowania. Poprzez wybór dzieł, sposób ich eksponowania i interaktywność uzyskaną dzięki obecności multimediów, chcą nie tylko opowiedzieć historie, ale przede wszystkim wywołać emocje, „zarazić uczuciami” i wciągnąć do muzealnej gry. Gry, która nie pozwoli na bierność, zaangażuje umysł i zmysły, wywoła przeżycia.

Wystawę można zwiedzać od 28 lutego do 8 maja br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY