REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Globalne trendy w aranżacji już w polskich biurach

  • Autor: Newseria Biznes
  • 06 kwi 2017 12:38
Globalne trendy w aranżacji już w polskich biurach
fot. Shutterstock

Hamaki, wertykalne ogrody, piłkarzyki i sprzęt do fitnessu można spotkać już nie tylko w polskich oddziałach zagranicznych korporacji, ale i w siedzibach rodzimych firm. Na trendy w urządzaniu przestrzeni biurowych silnie wpływa też moda na ekodesign.

REKLAMA

Zmiany na rynku pracy niosą za sobą nowe trendy w aranżacji biur. Pracodawcy coraz powszechniej zapewniają swoim pracownikom designerskie przestrzenie do wspólnej pracy relaksu, i rozrywki. Eksperci zwracają uwagę, że efektywnie urządzona przestrzeń biurowa to przede wszystkim ergonomia stanowiska pracy, wygoda i odpowiednia ilość przestrzeni oraz dodatkowe funkcje biura, które zapewnią możliwość oderwania się od pracy. 

Nowym trendem w urządzaniu przestrzeni biurowych jest zmiana podejścia do systemu pracy i ukierunkowanie na potrzeby pracowników. Coraz większą popularnością cieszy się model pracy w systemie zdalnym albo elastycznym, co firma również musi wziąć pod uwagę w trakcie projektowania swojej siedziby.

Młodsze pokolenia – na równi z zarobkami i perspektywami rozwoju – doceniają też przyjazne otoczenie biurowe. Z ubiegłorocznego raportu dotyczącego nieruchomości biurowych w sektorze „BPO i Centra Usług Wspólnych”, opracowanego przez Skanska i JLL wynika, że nowoczesne i dobrze przystosowane biuro może być przewagą konkurencyjną firmy w walce o wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dlatego pracodawcy zaczynają wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, zapewniając elastyczne przestrzenie służące do integracji, odpoczynku czy zespołowej pracy. Mogą to być przestrzenie relaksu, pomieszczenia socjalne, które zapewniają miejsce do bardziej lub mniej formalnych spotkań oraz kontaktu ze współpracownikami, możliwość oderwania od biurka i komputera. 

Z kolei open space, które są coraz bardziej popularne, to przede wszystkim sposób na ekonomiczne zarządzanie biurem. Generalnie takie przestrzenie są tańsze i bardziej elastyczne w aranżowaniu. Trzeba mieć tylko na uwadze, że nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na pracę we wspólnej przestrzeni. Pracownik przy wykonywaniu pewnych zadań musi mieć możliwość skupienia się. Zdarzają się też poufne informacje, które nie powinny docierać do wszystkich współpracowników. To projektant i inwestor muszą brać pod uwagę przy aranżacji biura.

Ekologia w biurach w ostatnim czasie przejawia się np. w używaniu ekomateriałów budowlanych, klejów i farb do ścian zawierających jak najmniej chemikaliów, ale też aranżowaniu w biurze wertykalnych ogrodów, malowaniu wnętrz na neutralne kolory, z dużą ilością zieleni i naturalnych materiałów, takich jak drewno.

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY