REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Historia mebli do siedzenia w Muzeum Narodowym

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2015 14:09

Ok. 30 mebli do siedzenia - krzeseł, zydli i foteli - podchodzących z okresu do XVI do XXI w. można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja obrazuje zmiany, jakie na przestrzeni wieków zachodziły w konstrukcji tych mebli. Na wystawie zobaczymy stołek Oskara Zięty.

REKLAMA

Najstarszym z prezentowanych eksponatów jest pochodzące z XVI w. krzesło włoskie. Zwiedzający mogą również zobaczyć krzesła, zydle i fotele pochodzące z XVIII i XIX w.

"Na przykładzie tych mebli można prześledzić, jak zmieniały się rozwiązania konstrukcyjne oraz dekoracje na przestrzeni wieków" - powiedziała kurator wystawy Małgorzata Korżel-Kraśna.

Na ekspozycji prezentowana jest również kanapa biedermeierowska, która pochodzi z początku XIX w. "To w historii meblarstwa jeden z najwygodniejszych mebli do siedzenia" - zauważyła kurator.

Na wystawie można również zobaczyć mebel, który powstał w XXI w. To stołek wykonany w unikatowej technologii fidu, której twórcą jest znany na świecie polski architekt i designer Oskar Zięta. Mebel wykonano z dwóch zespawanych fragmentów blachy, pomiędzy którymi znajduje się poduszka wypełniona powietrzem. "Ten mebel waży trzy kilogramy, a może unieść ciężar dwóch ton" - powiedziała kurator.

Korżel-Kraśna podkreśliła, że choć meble do siedzenia zawsze miały praktycznych charakter, to w przeszłości niepozbawione były też wyróżników i funkcji symbolicznej. "Najprostszym meblem był stołek, który następnie ewoluował w krzesło - przez dodanie oparcia, i w fotel, gdy do krzesła dodano podłokietniki. Siedziska dawniej pełniły funkcje polityczne, np. w Egipcie dostępne były tylko dla rodziny faraona; podobnie na dworze Ludwika XIV, gdzie jedynie wybrani przez króla mieli prawo zasiadać na taboretach. Najbardziej prestiżowy stał się fotel z wysokim oparciem zwany tronem, używany przez władców świeckich i kościelnych, który do dziś jest atrybutem władzy" - powiedziała kurator.

Wystawę można oglądać do końca lutego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY