REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Human Centric Light w biurowym wydaniu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 lip 2017 09:40
Human Centric Light w biurowym wydaniu
fot.www.trilux.com
Human Centric Light w biurowym wydaniu
Human Centric Light w biurowym wydaniu
Human Centric Light w biurowym wydaniu

Z punktu widzenia liczby wdrożeń, technologia oświetlenia dopasowującego się do dobowego rytmu funkcjonowania użytkowników wciąż jeszcze jest nowinką. Przewiduje się jednak, że ze względu na rozwój związanego z nią know-how, postrzegane korzyści zaczną wkrótce przewyższać koszty i zyska ona na popularności.

REKLAMA

W czasach, gdy homo sapiens spędzał 90 proc, dnia na świeżym powietrzu, wykształcił się wewnętrzny mechanizm regulacji poziomu jego aktywności. Rytm dobowy i roczny, uzależniony od ilości docierającego do organizmu światła, pozwalał adekwatnie dysponować energią. Sprawiał, że w ciągu dnia ludzie byli pobudzeni, a nocą z łatwością zasypiali. Dziś, kiedy proporcje się odwróciły i przez 90 proc. czasu przebywamy wewnątrz budynków, działanie naszych naturalnych zegarów ulega rozchwianiu. Badania dowodzą jednak, że dzięki naśladującemu dobowy cykl słońca oświetleniu elektrycznemu funkcjonują one prawidłowo. Zwiększenie dostępności rozwiązań pozwalających dostosować parametry pracy opraw do rytmu dziennego skutkuje wzrostem zainteresowania tą technologią – zarówno wśród naukowców, jak i przedsiębiorstw usługowych. Jakie wymierne korzyści wynikają z jej wdrożenia w biurowcach? Czy ich skala uzasadnia dziś tego rodzaju inwestycję?

Jak działa Human Centric Light?

Punktem wyjścia do opracowania technologii, pozwalającej oddziaływać oświetleniem na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, było zidentyfikowanie barwy spektrum światła odpowiedzialnej za ograniczenie syntezy melatoniny. Hormon ten odpowiada za wprowadzenie organizmu w stan odprężenia i snu. Okazuje się, że jego wytwarzanie jest powstrzymywane przez niebieskawą wiązkę światła charakterystyczną dla słońca w zenicie. Ciepłe światło o jej niskiej zawartości – takie jak to, które pada na Ziemię wieczorami – nie wywiera tego efektu, sprzyjając tym samym relaksowi. Możliwość wykorzystania tego odkrycia w obszarze ergonomii i designu biur pojawiła się wraz z upowszechnieniem diodowych źródeł światła. – W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych rozwiązań, oprawy LED pozwalają w połączeniu z odpowiednimi sterownikami modyfikować barwę emitowanego światła bez znaczącego spadku efektywności energetycznej ani żywotności lamp – komentuje Maciej Gronert, projektant oświetlenia Trilux Polska. Mimo to, idea dopasowania parametrów oświetlenia elektrycznego do rytmu dobowego wciąż nie jest realizowana zbyt często. Sytuacja ma się jednak stopniowo zmieniać. Według szacunków think tanku A.T. Kerney, z rozwiązań działających w oparciu o tę technologię w 2020 roku będzie korzystać 13 proc. biur. Przyczyną upowszechnienia tzw. Human Centric Light (HCL) mają być przede wszystkim wymierne korzyści wynikające z jego wdrażania.

Skala potencjalnych zysków

Kwestię biznesowej opłacalności HCL opisuje raport „Mierzalne korzyści z Human Centric Light”. W dokumencie, opracowanym na zlecenie Lighting Europe oraz Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Elektroniki i Elektryki, przedstawiono wyniki symulacji, badającej produktywność pracowników biur wyposażonych w system oświetlenia LED z regulacją barwy światła w zależności od pory dnia. Porównywano ich wyniki z osobami przebywającymi w pomieszczeniach z oprawami LED nie posiadającymi tej funkcji.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY