REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

I-Hub: nauka i biznes jak szkło i stal

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 wrz 2017 13:00
I-Hub: nauka i biznes jak szkło i stal
Imperial College ThinkSpace I-Hub fot. mat. prasowe
I-Hub: nauka i biznes jak szkło i stal
I-Hub: nauka i biznes jak szkło i stal
I-Hub: nauka i biznes jak szkło i stal

Pierwszy od ponad stulecia nowy kampus londyńskiego Imperial College swym projektem łączy nie tylko szkło i stal, ale także naukowców i biznesmenów.

REKLAMA

Imperial College jest uznawany za jedną z najlepszych szkół wyższych na świecie. Znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu uniwersytetów QS za 2016 rok razem z MIT, Uniwersytetem Stanforda, Harvardem, Cambridge, Oxfordem, Caltech czy UCL. Dostrzegając potrzebę wzrostu transferu wiedzy i osiągnięć naukowych oraz zwiększenia szansy ich komercjalizacji, tworząc nowy kampus White City w Zachodnim Londynie, władze szkoły zdecydowały się umieścić w jego centrum budynek fizycznie łączący badaczy i biznesmenów. W lutym tego roku uruchomiono I-HUB – przeszklony inkubator innowacyjnej przedsiębiorczości, z miejscem zarówno dla technologicznych start-upów, młodych naukowców, jak i inwestorów.

Dosłowne połączenie nauki i biznesu

Założenia funkcjonowania budynku zawarto w trzech hasłach – Grow-Translate-Enable. Zgodnie z tą maksymą, Kampus White City ma być miejscem, gdzie naukowcy, przedstawiciele administracji publicznej, pracownicy kliniczni, przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji i start-upy będą koegzystować i współpracować. Efektem ma być sprawniejsze przekładanie wyników badań na język gospodarki. Środkiem do realizacji tego planu ma być udostępnienie dostępnych finansowo biur i laboratoriów o wysokim poziomie adaptacyjności. – Na przekraczającej 17 tys. mkw. Powierzchni I -HUB mieszczą się w pełni wyposażone laboratoria, strefa inkubatora przedsiębiorczości oraz biura. Zróżnicowane pomieszczenia pozwalają rozszerzać oddaną do użytkowania przestrzeń wraz ze wzrostem korzystających z niej przedsiębiorstw – mówi Maciej Gronert projektant z firmy Trilux, której brytyjski oddział był generalnym wykonawcą instalacji oświetleniowej w budynku. – Przeważającą część powierzchni zajmują pomieszczenia o otwartym planie, umożliwiające intensywne interakcje i codzienną wymianę pomysłów – relacjonuje.

Infrastruktura wspierająca rozwój pomysłów

Wymagania przekazane architektom z biura PLP zakładały zaprojektowanie przestrzeni sprzyjającej twórczym spotkaniom i umożliwiającej dopasowanie do zmieniających się w czasie potrzeb najemców. Ze względu na chęć przyciągnięcia innowacyjnych przedsiębiorstw, które są na początku swojej biznesowej drogi, konieczne było zapewnienie obecności dostępnych w przystępnych cenach laboratoriów. W efekcie powstał budynek pełen jasnych, otwartych i elastycznych funkcjonalnie powierzchni, dających dostosować się do zróżnicowanych stylów pracy. W budynku zachowano możliwość wzajemnego konwertowania przestrzeni badawczych i biurowych w zależności od przyszłego popytu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY