REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Innowacyjne działania konserwatorskie w MOCAK-u

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 lip 2016 14:13
Innowacyjne działania konserwatorskie w MOCAK-u
W.Zielinski podczas pracy, fot. MOCAK
Innowacyjne działania konserwatorskie w MOCAK-u
Innowacyjne działania konserwatorskie w MOCAK-u
Innowacyjne działania konserwatorskie w MOCAK-u

W krakowskiej Bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zostanie przeprowadzony nowatorski zabieg przeniesienia rysunku autorstwa Michela Kichki wykonanego markerem na jednej ze ścian. Nowe, niespotykane wcześniej w malarstwie ściennym techniki i narzędzia (marker, farba akrylowa) wymagają od konserwatorów niestandardowych pomysłów i działań.

REKLAMA

Prace realizowane są w ramach dyplomu przez Wojciecha Zielińskiego, studenta V roku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pod kierunkiem dr Doroty Białek-Kosteckiej.

Mural został stworzony przez Michela Kichkę w ramach rysunkowego performansu towarzyszącego wystawie Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz w 2015 roku. Podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów publiczność mogła wysłuchać autobiograficznej opowieści artysty, oglądając na żywo proces tworzenia muralu. Po przeniesieniu rysunek trafi do Kolekcji MOCAK-u.

Projekt jest wspólną inicjatywą Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i MOCAK-u, mającą na celu przybliżenie charakteru pracy konserwatorów oraz wyzwań, jakie stawia przed nimi sztuka współczesna.

Pracownia Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w której realizowana jest praca dyplomowa, powstała w 1979 roku. Jej organizatorem i wieloletnim kierownikiem była prof. Maria Ostaszewska. Obecnie funkcję tę pełni prof. Edward Kosakowski. Głównym zadaniem pracowników i studentów było i jest ratowanie malowideł w wypadkach, gdy wszystkie inne możliwości konserwacji obiektu in situ zostały wyczerpane. W efekcie tej działalności powstał unikatowy zbiór zdjętych malowideł ściennych z różnych epok – od romanizmu po dzieła współczesne.

Coraz częściej przedmiotem działań pracowni są obiekty sztuki nowoczesnej, jak choćby prace Ottona Zitki z Galerii Potocka (obecnie w kolekcji MOCAK-u). W tym kontekście rola konserwatora również ulega zmianie. Oczywiście wciąż chodzi tu o zachowanie dzieła (szczególnie w przypadku prac, które są technologicznym eksperymentem, co sprawia, że są mniej trwałe), ale coraz częściej konserwatorzy stają się bezpośrednimi uczestnikami procesu kreacji (konsultując swoje działania z artystami), jak ma to miejsce w wypadku rysunku Michela Kichki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY