REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo

×

Szukaj w serwisie

Interaktywna wersja słynnej komody księcia Filipa II

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2016 10:45
fot. pixabay.com

Interaktywną wersję siedemnastowiecznego kabinetu - kolekcji osobliwości - księcia Filipa II można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Na zwiedzających czekają cyfrowe rekonstrukcje przedmiotów ukazujących renesansowe wyobrażenie świata.

REKLAMA

Kabinet, czyli bogato zdobiony mebel skrzyniowy zamówił książę pomorski Filip II. Mebel wykonali augsburscy rzemieślnicy, a na szczeciński zamek dostarczono go w 1617 r. Bogato zdobiony i stworzony zgodnie z filozoficznymi założeniami renesansowego kolekcjonerstwa, zyskał sławę największego i najbardziej skomplikowanego dzieła w swoim rodzaju.

W kabinecie przechowywano m.in. instrumenty astronomiczne i matematyczne, przybory balwierskie, przyrządy naukowe i obrazy.

Kabinet pomorski został zniszczony w trakcie II wojny światowej, ocalała jednak część jego zawartości, która przechowywana jest obecnie w Kunstgewerbemuseum, oddziale Staatliche Museen w Berlinie. Za sprawą multimedialnej aplikacji mebel został niedawno przywrócony do życia i można poznać jego sekrety w Zamku Książąt Pomorskich.

"Dzięki dużemu ekranowi można dokładnie obejrzeć z zewnątrz kabinet, ale także dzięki technologii otworzyć liczne szuflady i zajrzeć do środka, gdzie zgromadzono przedstawienia poszczególnych przedmiotów" - powiedziała PAP Jolanta Rybkiewicz z działu wystaw artystycznych Zamku Książąt Pomorskich. "Kabinet został bardzo dokładnie odwzorowany dzięki zdjęciom, publikacji książkowej i filmowi, które pochodzą z początku XX w." - dodała Rybkiewicz.

"Wirtualny kabinet skrywa w sobie ponad sto eksponatów. Widzowie zobaczą fotografie dawnych przedmiotów, kilkadziesiąt cyfrowych przedstawień i kilkanaście animacji, pokazujących jak działały i do czego służyły poszczególne przedmioty" - wyjaśniła Rybkiewicz.

"Jednym z przedmiotów przechowywanych dawniej w kabinecie, a który +ożył+ dzięki technologii, jest wielofunkcyjne urządzenie za pomocą, którego można było m.in. podgrzać zupę, ugotować jajko, odświeżyć powietrze, czy wysuszyć włosy" - wylicza Rybkiewicz. Jak dodaje, są także wizerunki dawnych plansz i pionków, które wykorzystywano w grach.

Oryginalny siedemnastowieczny kabinet był symbolicznym obrazem świata, ukazującym różne aspekty natury, nauki oraz wszelkiej ludzkiej działalności twórczej. Był jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć tzw. złotego okresu kolekcjonerstwa. Posiadanie własnej kolekcji osobliwości uznawane było wtedy za ważny wyznacznik społecznego prestiżu, dowód potęgi i dobrego smaku. Dla Filipa II był potwierdzeniem statusu i awansu do roli pełnoprawnego członka kultury europejskiej.

Interaktywny kabinet pomorski dofinansowany ze środków ministra kultury wzbogaca stałą wystawę poświęconą dworowi książąt pomorskich.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY