REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Interaktywna wersja słynnej komody księcia Filipa II

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2016 10:45
fot. pixabay.com

Interaktywną wersję siedemnastowiecznego kabinetu - kolekcji osobliwości - księcia Filipa II można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Na zwiedzających czekają cyfrowe rekonstrukcje przedmiotów ukazujących renesansowe wyobrażenie świata.

REKLAMA

Kabinet, czyli bogato zdobiony mebel skrzyniowy zamówił książę pomorski Filip II. Mebel wykonali augsburscy rzemieślnicy, a na szczeciński zamek dostarczono go w 1617 r. Bogato zdobiony i stworzony zgodnie z filozoficznymi założeniami renesansowego kolekcjonerstwa, zyskał sławę największego i najbardziej skomplikowanego dzieła w swoim rodzaju.

W kabinecie przechowywano m.in. instrumenty astronomiczne i matematyczne, przybory balwierskie, przyrządy naukowe i obrazy.

Kabinet pomorski został zniszczony w trakcie II wojny światowej, ocalała jednak część jego zawartości, która przechowywana jest obecnie w Kunstgewerbemuseum, oddziale Staatliche Museen w Berlinie. Za sprawą multimedialnej aplikacji mebel został niedawno przywrócony do życia i można poznać jego sekrety w Zamku Książąt Pomorskich.

"Dzięki dużemu ekranowi można dokładnie obejrzeć z zewnątrz kabinet, ale także dzięki technologii otworzyć liczne szuflady i zajrzeć do środka, gdzie zgromadzono przedstawienia poszczególnych przedmiotów" - powiedziała PAP Jolanta Rybkiewicz z działu wystaw artystycznych Zamku Książąt Pomorskich. "Kabinet został bardzo dokładnie odwzorowany dzięki zdjęciom, publikacji książkowej i filmowi, które pochodzą z początku XX w." - dodała Rybkiewicz.

"Wirtualny kabinet skrywa w sobie ponad sto eksponatów. Widzowie zobaczą fotografie dawnych przedmiotów, kilkadziesiąt cyfrowych przedstawień i kilkanaście animacji, pokazujących jak działały i do czego służyły poszczególne przedmioty" - wyjaśniła Rybkiewicz.

"Jednym z przedmiotów przechowywanych dawniej w kabinecie, a który +ożył+ dzięki technologii, jest wielofunkcyjne urządzenie za pomocą, którego można było m.in. podgrzać zupę, ugotować jajko, odświeżyć powietrze, czy wysuszyć włosy" - wylicza Rybkiewicz. Jak dodaje, są także wizerunki dawnych plansz i pionków, które wykorzystywano w grach.

Oryginalny siedemnastowieczny kabinet był symbolicznym obrazem świata, ukazującym różne aspekty natury, nauki oraz wszelkiej ludzkiej działalności twórczej. Był jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć tzw. złotego okresu kolekcjonerstwa. Posiadanie własnej kolekcji osobliwości uznawane było wtedy za ważny wyznacznik społecznego prestiżu, dowód potęgi i dobrego smaku. Dla Filipa II był potwierdzeniem statusu i awansu do roli pełnoprawnego członka kultury europejskiej.

Interaktywny kabinet pomorski dofinansowany ze środków ministra kultury wzbogaca stałą wystawę poświęconą dworowi książąt pomorskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY