REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak połączyć design z tradycją rzemieślniczą?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 maj 2016 10:46
Jak połączyć design z tradycją rzemieślniczą?
fot. Jan Lutyk / materiały prasowe Galeria Sztuki Wozownia

Lubomira Trojan – etnolożka zajmująca się projektami, których celem jest łączenie współczesnego wzornictwa z tradycją rzemieślniczą – opowie o możliwościach, jakie stwarza mariaż tych dwóch światów podczas wykładu "Dizajn u źródeł".

REKLAMA

Projektant oraz rzemieślnik lub twórca ludowy pozornie są sobie odlegli, a we współczesnym społeczeństwie funkcjonują równolegle. Często nie rozumieją swoich wyborów i wartości, lecz gdy ich drogi się przetną, mają sobie wiele do zaoferowania.

Zamek Cieszyn – centrum dizajnu i przedsiębiorczości, które od 11 lat działa na polsko-czeskim pograniczu, w regionie o bogatych tradycjach rzemieślniczych, stara się eksplorować i odczytywać na nowo oba te światy. Zamkowe wystawy, warsztaty i konferencje, innowacyjne procesy badawcze inspirują i pokazują, jak skutecznym narzędziem zmiany dla firm, instytucji publicznych i całych regionów jest dizajn. Dzięki zaproszeniu projektantów do współpracy z rzemieślnikami i ich zanurzeniu w nieznanych wcześniej światach beskidzkiej wełny, drewna, opolskiej sztuki ludowej czy tureckiego rzemiosła, powstały nowe produkty. Wszystkie wyrosły z tradycji, ale odpowiadają na potrzeby współczesnych odbiorców. Projektanci, „wędrując do źródeł”, odkrywali tradycyjne techniki i materiały. Co jednak równie ważne: poznawali ludzkie historie i opowieści, a także budowali wyjątkowe relacje. Ich efektem są zarówno ciekawe doświadczenia, jak i rynkowe produkty.

Lubomira Trojan – z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, od siedmiu lat związana z Zamkiem Cieszyn – regionalnym centrum dizajnu. Zajmuje się promocją wzornictwa jako narzędzia zmiany firm, regionów, instytucji samorządowych, łączy projektantów i przedsiębiorców. Specjalizuje się w projektowaniu usług i projektowaniu społecznym, a także w procesach mających na celu łączenie dizajnu z tradycją. Koordynatorka badań i działań warsztatowych związanych z innowacyjnym wykorzystaniem tradycyjnych wzorów kulturowych, materiałów oraz technik rzemieślniczych. Prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu projektowania usług i projektowania włączającego. 

„Projekt dla …” to cykl wykładów o roli współczesnego dizajnu, organizowany od 2014 r. w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia. Spotkania poruszają zagadnienie dizajnu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów, mają zwrócić uwagę, że projektowanie to dużo szersza dziedzina, która jest obecna w naszym codziennym życiu.

Wykład z cyklu: „Projekt dla …” /, Lubomiry Trojan: Dizajn u źródeł odbędzie się 2 czerwca br. o godz. 18.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY