REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak tworzyć biura, w których pracuje się lepiej?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 04 kwi 2017 11:19
Jak tworzyć biura, w których pracuje się lepiej?
fot. Shutterstock

Smarter Working to holistyczne podejście, na które składają się trzy kluczowe elementy: ludzie, miejsca i technologie. Na co warto zwracać uwagę, tworząc miejsca przyjazne pracownikom?

REKLAMA

Najnowsze badania Oxford Economics dowodzą, że 64 proc. pracowników sądzi, iż wyeliminowanie rozpraszających uwagę elementów podnosi produktywność. Badania przeprowadzone wśród pracowników przez firmę architektoniczną Gensler wykazały, że w innowacyjnych przedsiębiorstwach pięć razy częściej spotyka się podział na strefy prywatne i wspólne.

Projektant musi więc rozumieć jak ważne jest otoczenie i jak duży wpływ ma ono na jakość pracy. Dlatego tak istotne jest np. to jak dobierane są materiały, ustawienia i wzory, które pomagają zachować skupienie w miejscu pracy, dając jednocześnie możliwość wyboru stylu pracy.

Projekt biura, który ma sprzyjać realizacji koncepcji Smarter Working musi uwzględniać zarówno przestrzeń prywatną jak i wspólną, dzięki czemu wspieramy kontemplację, koncentrację, kooperację i komunikację. Technologie akustyczne oraz staranny dobór powierzchni pochłaniających i odbijających dźwięk pomagają zredukować hałas do minimum, umożliwiając efektywną pracę w dowolnej części budynku. Elementy wystroju czy struktura budynku powinna zapewniać naturalne światło i dźwięki.

A lokalizacja, otoczenie? Budynek,  podobnie jak całe otoczenie, powinien być utrzymany w ekologicznym stylu. Materiały, których użyto do budowy, w większości powinny ulegać całkowitemu recyclingowi i być przyjazne dla środowiska. Przy projektowaniu w jak największym stopniu trzeba wykorzystać naturalne zasoby - począwszy np. od paneli solarnych.

W aspektach technologicznych warto zwrócić uwagę na rozwiązania systemowe. Na przykład kanalizację zawierająca oczyszczalnię i filtry, pozwalające na odzyskiwanie szarej wody czy automatykę, która reaguje na zmiany w otoczeniu i dostosowuje obiekt do warunków na zewnątrz i wewnątrz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY