REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak zaczarować przestrzeń do pracy?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 paź 2016 15:14
Jak zaczarować przestrzeń do pracy?
Paneliści pierwszej z dwóch sesji poświęconej tematowi „Biura. Zaczaruj miejsce pracy” podczas Property Forum

Jak uniknąć stresu, chaosu i problemów finansowych przy projektowaniu biura? Kiedy sprawdzi się model Design & Build? Jak stworzyć biuro komfortowe dla pracowników? Na te pytania szukali odpowiedzi paneliści pierwszej z dwóch sesji poświęconej tematowi „Biura. Zaczaruj miejsce pracy” podczas Property Forum.

REKLAMA

Dotychczas inwestorzy i pracodawcy, rozpoczynając proces aranżacji biur, skupiali się przede wszystkim na wyglądzie przestrzeni biurowej. - Dziś o sukcesie projektu biura decydują dwa pozostałe aspekty, które należy wziąć pod uwagę: czynnik ludzki i zarządzanie procesem zmiany – uważa Karolina Manikowska, dyrektor Działu Badań i Konsultingu Przestrzeni Pracy, Nowy Styl i dodaje, że obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, który chce pracować w dobrze zaprojektowanej przestrzeni.

Dziś rządzą pracownik i... komfort

Manikowska mówi, że przy tworzeniu biura wielu inwestorów zapomina o samym pracowniku. To duży błąd. - Biuro jest pewnego rodzaju „motywatorem”. Może przyciągnąć pracownika do biura lub zniechęcić do pracy w nim. Dlatego tak ważne jest zdefiniowanie oczekiwań pracowników co do projektowanej przestrzeni - podkreśla.

Jak zauważa Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży Polska, doradca ds. projektów, Armstrong Polska, nowoczesne przestrzenie biurowe zaczynają być projektowane nie tylko dla oka, ale też dla "ucha". Ekspert nadmienia, że komfortowe biuro to przede wszystkim przyjazna akustyka pomieszczeń. Dziś sufitymają pochłaniać dźwięk, zapewnić dźwiękoizolacyjność i redukcję dźwięku. O akustyce należy szczególnie pamiętać przy biurach typu open space.

Zdaniem eksperta firmy Armstrong należy też zwrócić uwagę na czystość powietrza, ekologię i różnorodne funkcje pomieszczeń – tak aby pracownicy znaleźli w biurze miejsce do pracy tzw. cichej, strefę do wspólnych spotkań czy kantynę. Oczywiście oprócz funkcji ważny jest też design tych miejsc. Bo dziś pracownicy oczekują funkcjonalnej i "przyjemnej" dla oka przestrzeni.

Design&Build - to się sprawdza

W jaki sposób zaprojektować biuro, aby osiągnąć sukces i stworzyć funkcjonalne oraz designerskie biuro dla pracowników? Odpowiedzią może być model Design&Build, który ostatnio robi furorę na rynku aranżacji powierzchni komercyjnych. To metoda polegająca na budowie wspólnej platformy dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt wykończeniowy czy budowlany. Celem jest kompleksowe patrzenie na całą realizację, a nie wydzielanie obszarów odpowiedzialności. Takie podejście ma ograniczać ryzyka inwestycyjne na każdym etapie.

- Warunki konieczne, które prowadzą do udanego projektu, to pogodzenie trzech aspektów: budżetu, czasu i zgodności wykonania z projektem. Ważne jest zaufanie i efektywna współpraca z generalnym wykonawcą i całym zespołem projektowym – stwierdza Magdalena Ruta, Asset Manager for Polish Portfolio, GLL Real Estate Partners GmbH. Co jest ważne w takiej współpracy? Zdaniem Ruty m.in. dobra komunikacja i określone warunki brzegowe budżetu. Dla Ruty to wszystko zapewnia model Design & Build.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY