REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak zaprojektować biuro, które sprzyja efektywności?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 sie 2017 12:05
Jak zaprojektować biuro, które sprzyja efektywności?
fot. shutterstock

Biura tworzone z myślą o dobrym samopoczuciu i wydajności tych, którzy z nich korzystają jest jednym z widocznych trendów. W projekcie stawia się na przyjazne rozwiązania, oparte na holistycznym podejściu do indywidualnych oczekiwań i stylu pracy. Dzięki zintegrowanym aranżacjom wnętrz, uwzględniającym rzeczywiste potrzeby, pracownicy otrzymują możliwość korzystania z ergonomicznego otoczenia, które obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie w miejscu pracy.

REKLAMA

Tworzenie tego typu biur staje się jednym z istotnych trendów na rynku nieruchomości i jak wynika z raportu „Praca, moc, energia w polskich firmach” jest niezbędne, by utrzymać konkurencyjność i wysoką efektywność pracowników.

Biuro, które sprzyja efektywności

Ponad 1/3 ankietowanych jest w pracy często rozkojarzona i rozproszona, a ponad 80 proc. pracowników doświadcza przerywania wykonywanych zajęć z powodu różnych czynników zewnętrznych.

W nowoczesnym miejscu pracy bardzo istotne jest wyraźne wydzielenie dedykowanych obszarów. Projektując tego typu przestrzenie warto zaaranżować w nich miejsca do pracy kreatywnej, sale spotkań, pokoje do pracy w ciszy, wspomagające wysoką koncentrację, z dala od szumów i rozmów. W przypadku pomieszczeń służących do pracy kreatywnej nie ma ograniczeń i można pozwolić sobie na nieco więcej „szaleństwa”. Ustawiane są wygodne pufy, fotele, sofy i hamaki. Stosuje się np. wyraziste, intensywne i zróżnicowane kolory pobudzające do działania. Stawia się też na dużą przestrzeń pozwalającą na ruch zgodnie z ideą mówiącą, że twórcze pomysły pojawiają się wraz z dowolną aktywnością fizyczną. Wykorzystuje się także otwory w ścianach między pokojami dające wrażenie otwartej przestrzeni i wspierające kreatywność i komunikację. Inspirujące są wysokie okna lub całe ściany zewnętrzne ze szkła. Popularne są m.in. wspólne kuchnie pozwalające na nieformalne spotkania i rozmowy, podczas których pojawia się dużo ciekawych pomysłów.

Oderwać się od pracy

Zgodnie z raportem opracowanym przez ekspertów Human Power, blisko 60 proc. pracowników polskich firm nie robi sobie żadnych przerw w pracy, a niemal połowa badanych nie korzysta z potencjału, jakie dają przerwy regeneracyjne ponieważ nie potrafi lub nie ma warunków by oderwać swoje myśli od pracy.

Odpoczynek w ciągu dnia pracy powinien odbywać się co 90 minut ponieważ jest to maksymalny czas naszego skupienia, po którym trzeba naładować baterie. Regularne i dobre jakościowo przerwy od pracy wpływają na wzrost  efektywności – cel, do którego dąży cały współczesny biznes. Nowoczesne biura powinny ten aspekt uwzględniać i zapewniać miejsca sprzyjające odpoczynkowi tzw. pokoje relaksu zgodne ze specyfiką danej firmy oraz odzwierciedlające faktyczne potrzeby zatrudnionych osób. Pomysłów na specjalne strefy służące regeneracji sił umysłowych i fizycznych jest wiele. Najpopularniejszym stosowanym rozwiązaniem są aranżacje „dla każdego”, urządzone w myśl zasady, że każdy pracuje i wypoczywa inaczej. W takich miejscach znajdują się np. konsola do gier, telewizor, wygodne pufy i fotele, bieżnia czy stół do piłkarzyków. Światowi, korporacyjni giganci zapewniają też m.in. zjeżdżalnie, huśtawki i akwaria, ale również miejsca do skateboardingu, pozwalające poszaleć na deskorolce czy konsolę dla DJ'a, grającego muzykę podczas przerw pracowników.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY