REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jakie trendy w projektowaniu biur czekają nas w 2018 roku?

  • Autor: PropertyDesign.pl/arch. Anna Sulima – Gillow
  • 11 gru 2017 12:18
Jakie trendy w projektowaniu biur czekają nas w 2018 roku?
fot. unsplash

Ostatnie lata przyniosły rewolucję w myśleniu o pracy biurowej. Architekci na całym świecie bezustannie prześcigają się w pomysłach aranżacyjnych i technologicznych rozwiązaniach wyposażenia meblowego, które mają za zadanie stworzyć przyjazne, sprzyjające kreatywności i wydajności oraz ergonomiczne środowisko pracy. Koncentrują się na rozpoznaniu indywidualnych potrzeb jednostki, stworzeniu przestrzeni, w której człowiek czuje się dobrze, która wyzwala jego potencjał. Firmy świadome korzyści, jakie przynieść może nowoczesna powierzchnia biurowa wysoko zawiesiły poprzeczkę, dlatego w kolejnych latach możemy spodziewać się jeszcze więcej ciekawych realizacji. Jakie trendy w projektowaniu biur czekają nas w 2018 roku?

REKLAMA

„Green is the new black”

„Moda na eko”, to właściwie już nie moda, bo ta przychodzi i przemija. Tzw. projektowanie biofiliczne na dobre zagościło już w naszym otoczeniu – w przestrzeni domowej, komercyjnej oraz właśnie w naszej pracy, przy czym jest ono związane nie tylko z myśleniem o designie, ale przede wszystkim określonymi wartościami. Czerpanie inspiracji z przyrody to jedno, czymś więcej jest dbałość o źródło pochodzenia surowców. Naturalne materiały, zielenie, kolory ziemi stanowią odpowiedź na nasze ciągłe zabieganie, stresy i tęsknotę za tym, co pierwotne. Dalej popularne będą rdzawe odcienie, wzorowane na glebach ferralitowych i ściany pokryte mchem.

W aranżacjach często pojawia się korek, fornir, bambus, drewno o podkreślonym usłojeniu. We wzornictwie, podobnie jak w bieżącym roku, królować będą motywy roślinne w rozmiarze XL. Nie bójmy się także przyrody żywej – kwiatów w donicach, liści palmowych, drzewek. Obcowanie z nimi bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Inteligentne budynki biurowe projektowane są tak, aby zapewniać dużą ilość naturalnego światła dziennego, która na pewno zapewni im długą żywotność.

Więcej tekstury

Zmysłowy odbiór nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz urozmaici zastosowanie różnego rodzaju tekstur. Doskonale sprawdzi się np. wyłożenie ścian tkaninami akustycznymi , które nadadzą przestrzeni ciepła i miękkości , jednocześnie wyciszając i tworząc idealne środowisko do spotkań, czy pracy w skupieniu. Miękkie dywany, kosze, skóry – wszystko to idealnie wpisuje się w trend udomowienia przestrzeni naszej pracy.

Kolorystyczne trendy 2018

Każdego roku Instytut Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, który opracował swoją unikatową paletę barw, zwaną Skalą Pantone, ogłasza nowe trendy, które następnie królują zarówno na wybiegach, czy w branży kosmetycznej jak i w branży wnętrzarskiej. Niedawno ogłoszonym kolorem roku 2018 jest "intrygujący, fascynujący i magiczny" Ultra Violet. Fiolet jest wymagającym kolorem w aranżacji wnętrz i jego monochromatyczne zastosowanie może być przytłaczające i nie koniecznie sprzyja skupieniu w pracy, ale za to można nim w ciekawy sposób ożywić biurową przestrzeń, akcentując np. pojedynczą ściankę albo wykorzystując go w elementach wyposażenia czy grafikach. Ponadto modne wg Pantone kolory to pomidorowy odcień czerwieni, nasycony, zimny odcień niebieskiego, jaskrawa limonka i pikselowy żółty. Wszystkie te odcienie z pewnością bardzo dobrze sprawdzą się we wnętrzach, które mają wyzwalać energię i pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Dla równowagi w palecie trendów pojawia się także ciepła brzoskwinia, brudny róż, naturalne odcienie szarości oraz kolor lniany i perłowy odcień beżu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY