REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jedyna w Polsce oryginalna Kaiser-Panorama wróciła do Muzeum Kinematografii

  • Autor: PAP
  • 09 sty 2018 09:11
Jedyna w Polsce oryginalna Kaiser-Panorama wróciła do Muzeum Kinematografii
Łódź, fot. pixabay

Jedyna w Polsce oryginalna Kaiser-Panorama, czyli fotoplastikon stworzony przez Augusta Fuhrmanna, ponownie działa w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Liczące blisko 120 lat urządzenie przeszło gruntowną renowację, przywracającą mu historyczny blask.

REKLAMA

Niewiele oryginalnych Kaiser-Panoram zachowało się do dzisiaj. Łódzki fotoplastikon z około 1900 roku jest jedynym w Polsce oryginałem wykonanym osobiście przez wynalazcę, Augusta Fuhrmanna, i - według Towarzystwa Fuhrmannowskiego - jednym z sześciu takich egzemplarzy zachowanych na świecie.

- Fotoplastikon Augusta Fuhrmanna, który jest częścią kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi, to prawdziwy unikat. Po pierwsze jest to jedyne tego rodzaju urządzenie zachowane w Polsce, i jedno z sześciu, które przetrwały do naszych czasów, chociaż w czasach wspaniałości przedsiębiorstwa Fuhrmanna takich urządzeń w Europie było bardzo dużo - powiedziała PAP dyrektor łódzkiego Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska.

W latach 20. XIX w., wraz z pojawieniem się fotografii, rozpoczęły się eksperymenty ze stereoskopią. Sir Charles Wheatstone skonstruował Lustrzany Stereoskop - pierwsze urządzenie optyczne, prezentujące sfotografowane przedmioty w trójwymiarze - tak narodziła się fotografia 3D. W 1880 r. swoją premierę we Wrocławiu miała najwyższej klasy stereoskopowa przeglądarka optyczna skonstruowane przez niemieckiego fizyka, fotografa i przedsiębiorcę - Augusta Fuhrmanna.

Urządzenie nazwane zostało Cesarską Panoramę - Kaiser-Panorama, a w Polsce - fotoplastikonem. Cesarska Panorama stanowiła rozrywkę zarówno dla wyższych sfer, jak i ludzi mniej zamożnych. Elegancka, drewniana obudowa, okulary regulowane do potrzeb widza, a także wyściełane aksamitnym materiałem oparcia na łokcie nadawały wynalazkowi budzący podziw wygląd.

Kaiser-Panorama zdobyła olbrzymią popularność - każda europejska stolica szczyciła się gigantyczną stereoskopową przeglądarką optyczną. "U szczytu rozkwitu Fuhrmann miał aż 250 filii i miał opracowany specjalny regulamin określający np., że w jednym mieście powinna działać tylko jedna taka Kaiser-Panorama, bo tak w owym czasie nazywano fotoplastikony, które były prawdziwą rewelacją techniczną. Dzięki zastosowaniu soczewek w podwójnym okularze można było oglądać świat w trójwymiarze, czyli w dzisiejszym 3D" - wyjaśniła Bomanowska.

Wynalazca miał świadomość, że unikatowy wynalazek zachęci innych do kopiowania jego pomysłu. Dlatego każde urządzenie - zanim pojechało w świat - zostało oznaczone m.in. tabliczką informującą, kto i gdzie je skonstruował.

Mechanizm działania fotoplastikonu jest prosty. Zdjęcia są umieszczone wewnątrz na dużym pierścieniu, a ważna jest właściwa optyka. Oryginalna miała ogniskową wymagającą odległości 120 mm od obrazu, a dużą rolę w postrzeganiu trójwymiaru odgrywa rozstaw pomiędzy okularami. Zamontowany w środku mechanizm zegarowy umożliwia przesuwanie się zdjęć.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY