REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kaplica Królewska w Płocku odzyskała dawny blask

  • Autor: PAP
  • 11 gru 2017 11:20
Kaplica Królewska w Płocku odzyskała dawny blask
Płock, fot. pixabay

Po trwających od 2016 r. pracach konserwatorskich udostępniono dla zwiedzających Kaplicę Królewską w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku (Mazowieckie). Spoczywają tam średniowieczni władcy Polski: Władysław I Herman i Bolesław III Krzywousty.

REKLAMA

W sobotę zaprezentowano efekt prac konserwatorskich oraz przewodnik audio po Kaplicy Królewskiej, dzięki któremu odwiedzający to historyczne miejsce mogą poznać jego historię.

Wybudowana w latach 1130-44, w stylu romańskim, przez biskupa Aleksandra z Malonne, płocka katedra jest jedną z pięciu najstarszych w Polsce. To zarazem największa nekropolia Piastów, gdzie pochowani są m.in. książęta mazowieccy.

Przewodnik audio, głosem aktora Wiktora Zborowskiego, przedstawia historię Kaplicy Królewskiej, a także jej wystrój, wyjaśniając symbolikę znajdujących się tam malowideł ściennych oraz napisy łacińskie umieszczone m.in. na książęcym sarkofagu Władysława I Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego. Prezentacja, odsłuchiwana ze specjalnie zamontowanych głośników, trwa 12 minut, a w jej trakcie poszczególne elementy wnętrza są oświetlane, odpowiednio do kolejnych etapów zwiedzania.

Przewodnik przypomina, że Płock w czasach panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, a więc na przełomie XI i XII wieku, "był nie tylko siedzibą biskupa, ale i faktyczną stolicą kraju". "Pamiętajmy, że groby książęce to nie tylko wydobyte i poddane badaniu kości. To także pamięć i tradycja, które przez wieki otaczają miejsce, w którym zostały złożone. Tak właśnie jest w przypadku katedry płockiej" - można m.in. usłyszeć w prezentacji.

Proboszcz płockiej parafii katedralnej ks. kanonik Stefan Cegłowski, przedstawiając w sobotę wynik przeprowadzonych prac konserwatorskich podkreślił, że tamtejsza Kaplica Królewska, dotąd zamknięta dla zwiedzających, jest już dostępna dla turystów i pielgrzymów. - To ważne, bo jest to największa nekropolia Piastów, a w krwioobiegu Polski, nie jest to jednak miejsce znane - dodał. Jak zaznaczył, przygotowany specjalnie audio przewodnik ma upowszechniać wiedzę o historycznym miejscu pochówku średniowiecznych władców Polski i książąt mazowieckich.

- Cały program ikonograficzny Kaplicy Królewskiej to właściwie program niepodległościowy. Szczęśliwie się składa, że otwiera się ona w momencie inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział Marcin Kozarzewski, konserwator dzieł sztuki. Odnosząc się do zakończonych prac restauratorskich, przyznał, iż najpoważniejszym problemem było odtworzenie dolnej partii malowideł ściennych. - Do wysokości półtora metra albo nie było tej warstwy pierwotnej z 1914 r., albo była ona wtórna, z późniejszych restauracji - wyjaśnił.

Prace konserwatorskie w Kaplicy Królewskiej wykonano dzięki finansowemu wsparciu PERN. Na ten cel spółka, która zarządza rurociągami naftowymi w Polsce, a jej siedziba znajduje się w Płocku, przekazała 400 tys. zł. Część środków pochodziła z ofiar wiernych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY