REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kiedy wizje stają się materią. Druk 3D w architekturze

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 maj 2017 09:25
Most wydurkowany w 3D w Hiszpanii źródło: Pinterest.com

Wyobraźnia nie ma granic i nie jest to pusty slogan. Jednak przedstawiciele branży architektonicznej często w swojej pracy natrafiają na przeszkody - głównie technologiczne - utrudniające realizację ambitnych i wizjonerskich projektów. Jednym z wytrychów, który otwiera architektom i projektantom drzwi do większej swobody twórczej jest druk 3D.

REKLAMA

Druk przestrzenny, ze względu na szybkość, łatwość oraz bardzo dużą dowolność w wyborze kształtów i materiałów, staje się obecnie sporą konkurencją dla tradycyjnego budownictwa i projektowania.  Dzięki zastosowaniu druku 3D można bowiem uzyskiwać formy i struktury niemożliwe do wykonania tradycyjnymi sposobami budowania i produkcji, i to z bardzo wielu materiałów: tworzyw sztucznych, piasku, ceramiki, metali i wielu innych.

– Branża architektoniczna jest beneficjentem, a jednocześnie przyczynia się do rozwoju technologii addytywnych, poprzez realizowanie niekonwencjonalnych projektów wymagających unikatowych materiałów i sposobów wytwarzania. – podkreśla dr Krzysztof Nowak, przedstawiciel polskiego oddziału skandynawskiej firmy 3D Center.

Drukowanie makiet

Dzięki wykorzystaniu drukarek 3D można w bardzo prosty, szybki i tani sposób drukować makiety wprost z CADa i innych programów służących projektowaniu. Wytwarzać można zarówno pojedyncze obiekty, jak i całe zespoły oraz założenia architektoniczne. Makietę 3D można wykonać z wielu materiałów, zaoszczędzając przy tym sporo czasu i środków. Zdecydowaną zaletą jest również możliwość szybkiego wydruku kolejnych wersji projektów, z uwzględnionymi zmianami i postulatami własnego zespołu projektowego bądź klientów.

Drukowanie obiektów

W stosunku do coraz powszechniejszych praktyk drukowania makiet, wykonywanie w pełni funkcjonalnych obiektów rzeczywistych rozmiarów należy do rzadkości. Z drugiej strony śmiałych projektów nie brakuje i cały czas pojawiają się nowe.

Jakiś czas temu w mediach było głośno o małym domku jednorodzinnym w Rosji, wydrukowanym w 3D w ciągu zaledwie 24(!) godzin. Firma Apis Cor użyła mobilnej drukarki 3D, by stworzyć betonowe ściany domu oraz ścianki działowe. Jedyna praca ręczna to malowanie ścian oraz zainstalowanie dachu, okablowania i ocieplenia domu.

Tymczasem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zapowiedzieli, że w niedalekiej przyszłości wydrukują w 3D pierwszy na świecie wieżowiec. Plany zostały ogłoszone przez startup Cazza Construction z siedzibą w Dubaju.  Warto też wspomnieć, że Zjednoczone Emiraty Arabskie już mogą pochwalić się jedynym na świecie budynkiem biurowym stworzonym za pomocą tej nowoczesnej technologii.

Kolejny ciekawy przykład – wydrukowany most w Alcobendas pod Madrytem. W skład interdyscyplinarnego zespołu projektowego wchodził Enrico Dini – włoski konstruktor wielkogabarytowej drukarki 3D, wytwarzającej komponenty z piasku, na której zostały wydrukowane elementy mostu. Projekt jest przykładem swobody twórczej, nowoczesności oraz ekonomicznego podejścia do stosowanych materiałów.  Amorficzne kształty i bardzo skomplikowana geometria są przykładem udanej architektury organicznej, wskazując kierunek kolejnym śmiałym projektom.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY