REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kolory w miejscu pracy. Jak dobierać?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 29 wrz 2016 14:32
Kolory w miejscu pracy. Jak dobierać?
Lobby biurowe w Ovo Wrocław. / fot. mat. prasowe

Dobór odpowiednich kolorów w aranżacji miejsca pracy ma ogromny wpływ na samopoczucie. Wszystko zależy od tego, jakich bodźców w danym momencie potrzebujemy. Warto o tym pamiętać projektując przestrzeń pracy. Jak kolory mogą wpływać na samopoczucie użytkowników wnętrz biurowych czy publicznych?

REKLAMA

O znaczeniu kolorów we wnętrzach opowiada dr Marek Borowiński, specjalista ds. visual merchandisingu i psychologii koloru Shop Doctor.

Kolor czerwony dodaje motywacji i pobudza do działania, odcienie zielonego i niebieskiego wyciszają oraz mają pozytywny wpływ na pracę mózgu, a pomarańcze i żółcie przywołują skojarzenia ze słońcem, dlatego są idealne na deszczową jesienną aurę. 

– Kolory to tak naprawdę światło fizyczne, które odbieramy. Każda z barw ma różną częstotliwość i różną długość fali, która kiedy wpada do naszego oka, w bardzo różny sposób na nas oddziałuje. I te kolory mają przeróżne znaczenia – podkreśla Borowiński.

Dr Marek Borowiński tłumaczy, że najsilniejszy z całego spektrum barw jest kolor czerwony.

– Jest to kolor, który pobudza nas fizjologicznie, czyli m.in. podnosi się nam ciśnienie krwi, serce szybciej bije, szybciej mrugamy powiekami. Ta barwa stawia nas na baczność, powoduje, że jesteśmy zdeterminowani, mamy dużo poweru, motywacji. Czerwony jest jednak na tyle silny, że trzeba mieć ten stan emocjonalny wyzerowany, ale in plus ze względu na to, że wtedy doda energii, a kiedy będziemy trochę emocjonalnie in minus, to on może spowodować, że poczujemy się gorzej – podkreśla.

Czerwony kolor wpływa też na pamięć krótkotrwałą i ostrzega nas przed tym wszystkim, co jest niebezpieczne.

– Na przykład czerwone światło znaku stop czy czerwone lampki w samochodzie to dla nas czytelny znak. Jest to też połączone z instynktem. To bardzo silny kolor, który gwarantuje nam przetrwanie – wyjaśnia dr Marek Borowiński.

Zupełnie inny wpływ na nasze samopoczucie mają wszystkie odcienie zieleni i niebieskiego – uspokajają, wyciszają, poprawiają nastrój. To barwy dobre do stosowania w biurach, gdzie liczy się skupienie na obowiązkach wykonywanych przy biurku.

– Kolor niebieski odpowiada za naszą kreatywność, za intuicję, za wrażliwość, za twórcze rozwiązywanie problemów. Powinny się otaczać nim osoby, które z zawodu są pisarzami, grafikami, ci, którzy mają olbrzymi poziom kreacji u siebie w pracy, dlatego że to oddziałuje na prawą półkulę mózgową. Jest to kolor chłodny i jesienią go mniej chętnie używamy – tłumaczy dr Marek Borowiński.

Warto rozważyć sezonową zmienność wystroju i kolorystyki wnętrza biurowego. Jesienią stawiamy na ciepłe kolory: pomarańczowy, łososiowy, żółty. Budzą one pozytywne skojarzenia z płomieniem ogniska lub spacerem po parku. Za pomocą takich barw można nie tylko odmienić charakter pomieszczenia, lecz także stworzyć przytulną i radosną atmosferę.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY