REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Krok w przyszłość

  • Autor: Anna Liszka, Propertydesign.pl
  • 24 lut 2017 14:50
Krok w przyszłość
Krok w przyszłość
Krok w przyszłość
Krok w przyszłość
Krok w przyszłość
Krok w przyszłość
Krok w przyszłość
Krok w przyszłość
Krok w przyszłość

To już pewne. Czeka nas wiele zmian. Dziś designerzy śmiało patrzą w przyszłość i odchodzą od utartych rozwiązań. W poszukiwaniu nowych kierunków odkrywają możliwości, jakie dają nowe technologie. Nie ulegają jednak trendom – te są krótkotrwale i przelotne. Czym będzie żył świat designu w 2017 roku? O to pytamy czołowych polskich twórców.

REKLAMA

Interdyscyplinarny design

Izabela Bołoz, projektantka, jej prace funkcjonują na pograniczu designu, architektury i sztuki

Dla mnie design stanowi szeroką, wielopłaszczyznową dyscyplinę, bo projektanci potrzebni są praktycznie wszędzie. Z ciekawością obserwuję, jak design łączy się z innymi dziedzinami, wywierając duży wpływ na nasz sposób życia, zmianę świadomości, życie społeczne. Rezultaty współpracy projektantów z socjologami, edukatorami, informatykami, lekarzami są zazwyczaj bardzo ciekawe.

Coraz ważniejszą funkcję w designie gra technologia i dane. Myślę, że rola tych dwóch czynników będzie dalej wzrastać. Rośnie liczba przedmiotów domowych i osobistego użytku, które stają się „inteligentnymi” i oprócz swoich zwyczajowych funkcji zyskują nowe: pobierają dane o naszym trybie życia, systematyzują je, zestawiają z innymi danymi i dostarczają nam nowe informacje, które możemy wykorzystać. Technologia umożliwia nam także większy dostęp do wiedzy, zwiększenie świadomości i możliwości naszego oddziaływania.

Zainteresował mnie na przykład pilotażowy projekt realizowany obecnie w Amsterdamie, gdzie mieszkańcy miasta - dzięki prostemu, taniemu urządzeniu - sami mogą mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Tworzą internetową wspólnotę, która ma szansę posiadać na ten temat dokładniejsze dane niż urząd miasta. Zrzeszona społeczność może stanowić przeciwwagę dla władz, tym samym stając się nowym podmiotem w dyskusji nt. zanieczyszczenia i wymagając na przykład zmiany przepisów. Tutaj projektem jest nie konkretny przedmiot, ale cały system. Myślę, że tego typu projekty dające nam większy, otwarty dostęp do informacji i możliwość uczestnictwa w wielu dotąd niedostępnych procesach będą się intensywnie rozwijać w kolejnych latach.

 

Elegancka dynamika

Jacek Chrzanowski, założyciel i projektant One/One Lab

Czeka nas dużo zmian w kontekście projektowania. Docieramy powoli do punktu, gdzie formy nie można już bardziej uprościć. Nasza percepcja zdążyła się przyzwyczaić do obecnych produktów, a szybki rozwój technologii zmusza nas by przesuwać granice. To dobry moment dla producentów, by zmienić język swoich produktów i zyskać nowych odbiorców. Z ogromnym zaciekawieniem przyglądam się elektronice, jaki kierunek obierze, bo zwrot musi nastąpić i to bardzo radykalny. W innym wypadku za kilka lat dostępne będą tylko wyświetlacze, a wzornictwo ograniczy się do grafiki użytkowej. Według mnie to odpowiedni moment, by wygląd produktów zaczął bezpośrednio podkreślać ich możliwości, a nie skupiał się tylko na interfejsie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY