REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kto zbuduje fotel przyszłości w... samochodzie?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 kwi 2016 13:05
fot. materiały prasowe

Młodzi inżynierowie i studenci polskich wyższych uczelni technicznych przygotowują innowacyjne projekty. To półmetek konkursu „Innovate with Kongsberg Automotive Pruszków. Choose your automotive career path”, w którym zadaniem jest przedstawienie propozycji na innowacyjne rozwiązania, wykorzystywane w fotelach samochodowych.

REKLAMA

Konkurs „Innovate with Kongsberg Automotive Pruszków. Choose your automotive career path” skierowany  jest do studentów szkół wyższych o profilu technicznym, z całej Polski. Do konkursu można zgłaszać pomysły zmiany w elementach wyposażenia fotela samochodowego. Mogą one dotyczyć, np. kształtu, konstrukcji, ogrzewania, wentylacji, systemów komfortu (masaż), poszycia,  ergonomii  oraz komunikacji z pasażerem.

– Wystarczy zgłosić je za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie www.kainnovate.pl, w formie prezentacji, szkicu, konspektu, rysunku 2D lub 3D, innowacyjnych rozwiązań dotyczących fotela i jego elementów, mogących znaleźć zastosowanie w zakresie poprawy komfortu kierowcy oraz pasażerów podczas podróży samochodem – tłumaczy Grzegorz Kasperczyk, Innovation and New Technology Leader w Kongsberg Automotive Pruszków. – Nie oczekujemy na tym etapie budowy szkieletu czy konstrukcji, parametrów wytrzymałościowych, liczy się natomiast kształt, design i  koncepcja.

- Najbardziej interesuje nas, jak bardzo studenci wykażą się swoją pomysłowością. Nie wymagamy oczywiście, aby projekty były bardzo zaawansowane. Mamy możliwości, aby je przetestować i sprawdzić od strony praktycznej. Chodzi tu o myśl, pomysł.  – dodaje Krzysztof Hauk, General Manager Kongsberg Automotive Pruszków. – Co ważne, konkurs kierujemy do studentów uczelni technicznych, różnych kierunków. Nie tylko mechanicznych i elektrycznych, także m.in. informatycznych. Dobrze pamiętam rozmowę z absolwentem informatyki, który początkowo dziwił się, że mógłby podjąć pracę w naszej firmie. A przecież  tutaj połowa rzeczy to elektronika, protokoły, transmisja, przekazywanie sygnału czy oprogramowanie elementów. Dziś fotele samochodowe to konstrukcje na miarę XXI wieku, nie zaś jedynie metalowe stelaże wypełnione gąbką
i obciągnięte materiałem.

Przedstawiciele norweskiego holdingu podkreślają, że nagradzana będzie przede wszystkim pomysłowość. Odpowiedzią na  konkurs może być, np. prezentacja w powerpoint, która przedstawi koncepcje wraz z wizualizacją i dołączonymi rysunkami, a także szkic pomysłu, rysunek techniczny, model styropianowy czy kartonowy, aż po gotowy prototyp. – Doceniamy każde zgłoszenie. Pomysł i chęci to podstawa sukcesu – zapewnia Krzysztof Hauk.

Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł, zostanie zaproszony do fabryki w Norwegii, gdzie będzie miał możliwość zobaczyć, m.in. różnego rodzaju automatyczną produkcję, a także odbędzie płatny staż w podwarszawskim zakładzie. Jego program jest nietypowy, bowiem stażysta podczas 12 miesięcy rotuje do różnych działów. – Nasza firma daje możliwość, aby poznać wszystkie zakamarki zakładu, w tym działy takie jak: jakości, engineeringu, leanu czy utrzymania ruchu. Dzięki tak zdobytej wiedzy, młoda osoba lepiej orientuje się, co chciałaby w życiu robić. Najzdolniejsi znajdują u nas zatrudnienie na lata – podkreśla Krzysztof Hauk.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY