REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Lustrzana klasyka

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 kwi 2017 13:00
Lustrzana klasyka
fot. mat. prasowe BMB Italy
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka
Lustrzana klasyka

Lustra potrafią łączyć walory użytkowe z dekoracyjnymi. Szczególnie efektownie prezentują się zwierciadła w klasycznej odsłonie, co doskonale widać na przykładzie kolekcji unikatowych wzorów z florenckiej manufaktury.

REKLAMA

Historia pewnego odbicia

Chęć obejrzenia własnego oblicza towarzyszyła człowiekowi od zawsze. W zależności od kręgu historycznego i geograficznego różne były pomysły, jak uczynić zadość tej potrzebie. W Turcji przeglądano się w gładkiej powierzchni obsydianów. W starożytnym Egipcie rolę współczesnych zwierciadeł odgrywały polerowana miedź i brąz, a grecka arystokracja upodobała sobie bogato ornamentowane złoto. Lustra, w zbliżonym do dzisiejszego kształcie, odkryli dla ludzkości Rzymianie, a po dziś dzień mekką miłośników luster i szkła dekoracyjnego jest wenecka wyspa Murano. Włoscy rzemieślnicy na przestrzeni wieków doszli do perfekcji w produkcji luster, tworząc m.in. lustra amalgamatowe, które wyróżniały się niebywałą przejrzystością. Dbali również o oprawę tafli, opracowując własne metody produkcji ram. Kontynuatorami tej pięknej tradycji są mistrzowie rękodzieła z florenckiej manufaktury BMB Italy, w której powstają lustra, produkowane z wykorzystaniem starych weneckich technik.

Klasyczne wzory i metody

Szczególną popularnością wśród klientów e cieszą się klasyczne wzory, nawiązujące stylistyką do różnych okresów w historii sztuki meblarskiej, w tym Ludwika Filipa, empire czy klasycyzmu. Co ciekawe, nie tylko forma i kształt luster stanowi odwołanie do historycznych prototypów, ale i sposób ich wykonania. Szklane tafle i elementy metalowe przygotowywane są w specjalnych piecach, które zaprojektował założyciel manufaktury. Ich oprawa, czyli drewniane ramy, to w dużej mierze ręczna praca wykwalifikowanych rzemieślników, która odbywa się zgodnie z zasadami XII – wiecznej weneckiej obróbki. Mistrzowie z Florencji samodzielnie przygotowują specjalny klej, który wymieszany z gipsem i rozprowadzony na powierzchni surowego drewna, konserwuje  i wzmacnia materiał organiczny, nie zmieniając jednocześnie jego naturalnej barwy. Proces ten jest niezwykle żmudny i czasochłonny, dlatego wykorzystuje się go na małą skalę.

Klasyka wiecznie młoda

Florencka manufaktura oferuje niezliczoną liczbę klasycznych wzorów luster w różnym kształcie, formie i wielkości. Oprawy zwierciadeł wykonane są z różnych materiałów jak: metalu, aluminium, drewno. Są też lustra w pełni szklane. Najwięcej klasycznych modeli znajdziemy wśród zwierciadeł drewnianych, które w zależności od preferencji klienta mogą być pokryte złotym, srebrnym, białym wykończeniem lub pozostać w swojej naturalnej odsłonie. Projektanci BMB Italy przygotowali zarówno wzory ze skomplikowanymi ornamentami rzeźbionymi w drewnie, jak i proste lustra, których subtelną linię podkreśla delikatne frezowanie. W katalogu włoskiej marki obok siebie dumnie prezentują się wielkoformatowe tafle w potężnych drewnianych ramach i kobiece, owalne lustra zaprojektowane z myślą o toaletkach. Projektanci BMB Italy lubią bawić się konwencją, fantazyjnie łączyć ze sobą to co klasyczne i nowoczesne. Przykładem jest przecięcie olbrzymiego rzeźbionego lustra na trzy mniejsze czy wzbogacenie minimalistycznej tafli zdobnymi liśćmi akantu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY