REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Moda i ekologia idą w parze. Oto laureatka konkursu KappAhl

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 kwi 2016 10:26
Moda i ekologia idą w parze. Oto laureatka konkursu KappAhl
fot. konkurs Sustainable Design Contest KappAhl, Lovisa Malmberg Gomis
Moda i ekologia idą w parze. Oto laureatka konkursu KappAhl
Moda i ekologia idą w parze. Oto laureatka konkursu KappAhl

Młoda mieszkanka Paryża i projektantka Lovisa Malmberg Gomis wygrała konkurs KappAhl Sustainable Design Contest.

REKLAMA

Werdyktem jury konkurs KappAhl Sustainable Design Contest wygrała Lovisa Malmberg Gomis. Ideą nagrodzonej pracy jest stworzenie inteligentnych, ekologicznych ubrań o wielu zastosowaniach. – Kreatywność nadesłanych prac przerosła nasze oczekiwania. W zwycięskim projekcie dostrzegliśmy ogromny potencjał i możliwość wykorzystania go w KappAhl na wiele sposobów – wyjaśnia główny projektant Paul Laing.

Praca laureatki jest oparta na koncepcji projektowania tak zwanych inteligentnych ubrań. Chodzi o ubrania, które można rozmaicie zestawiać i wykorzystywać do różnych zastosowań, przedłużając im w ten sposób cykl życia. Odzież jest wykonana z ekologicznych materiałów pochodzących z recyklingu i zgodna z koncepcją zero waste (zakładającą ograniczenie ilości odpadów powstałych podczas produkcji ubrań).

Jesienią laureatka konkursu będzie pracować nad swoim rozwiązaniem wraz z projektantami KappAhl. Pojedzie również z wizytą do dostawców firmy KappAhl, aby przyjrzeć się procesowi produkcji. Zwycięskie projekty będą dostępne w sklepach KappAhl w 2017 roku.

Zwyciężczyni, Lovisa Sandrine Malmberg Gomis, ma 28 lat i pochodzi z Göteborga. Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie od trzech lat studiuje na uczelni ESMOD, między innymi modę, projektowanie i konstrukcję ubioru, a także odbywa praktyki.

Jury uzasadniło swoją decyzję słowami: "Za ciekawy pomysł stworzenia kilku ubrań z jednego i uwzględnienie idei zero waste. Jest to technicznie trudne wyzwanie. Pomimo zabawnego zamysłu koncepcja ma potencjał komercyjny i jest możliwy do zrealizowania, a ponadto przyczynia się do ograniczenia nadmiaru odzieży, ponieważ otrzymujemy kilka ubrań w jednym. Oczywiście ubrania są wykonane z ekologicznych materiałów. Wszystko razem zadecydowało o zwycięstwie tego pomysłu. To ciekawe spojrzenie na zrównoważony design”.

Już przy stole kreślarskim wiadomo w 80 proc., jak dany produkt będzie oddziaływał na środowisko. Zrównoważony design ma zatem ogromny potencjał i pozostawia duże pole dla eksperymentów i kreatywnych pomysłów. Dlatego firma KappAhl ogłosiła konkurs KappAhl Sustainable Design Contest przeznaczony dla studentów kierunków modowych i związanych z tekstyliami w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Polsce, którzy pragną wziąć udział w tworzeniu przyszłościowych rozwiązań w zakresie zrównoważonego designu.

W jury konkursu zasiedli: dziennikarka modowa Emilia de Poret, Kate Goldsworthy – doktor pracująca w projekcie Textiles Environment Design (TED) w Londynie; główny projektant KappAhl Paul Laing, projektantka KappAhl Karin Verdoes oraz Eva Kindgren de Boer – kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w dziale produkcji KappAhl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY