REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Natura we wnętrzach. Czas na żywicę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 lut 2017 13:26
Natura we wnętrzach. Czas na żywicę
Stolik z żywicą fot. Malita Just Wood
Natura we wnętrzach. Czas na żywicę
Natura we wnętrzach. Czas na żywicę
Natura we wnętrzach. Czas na żywicę
Natura we wnętrzach. Czas na żywicę
Natura we wnętrzach. Czas na żywicę

Spośród wszystkich dostępnych materiałów pochodzenia naturalnego, wiele znalazło zastosowanie w przemyśle meblarskim i stanowi źródło inspiracji dla projektantów. Dzisiaj przyjrzymy się materiałowi znanemu od wieków - żywicy.

REKLAMA

Żywica znana jest człowiekowi od setek lat i wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Trudno jednak jednoznacznie opisać czym jest żywica. Jej skład to niejeden związek, a mieszanina wielu fenoli i terpentyn. Można jednak dokonać podziału na żywicę naturalną i syntetyczną. Dalszy podział naturalnych żywic jest jednak niezmiernie trudny. Da się je również  sklasyfikować ze względu na pochodzenie, wiek, sposób pozyskania, zastosowania lub właściwości fizyko-chemiczne. Jakiego jednak podziału nie dokonamy, możemy powiedzieć, że każda z pozyskanych żywic doskonale nadaje się do naszych wnętrz. A w jaki sposób?

Żywica pod stopami

Zaczynając od podłogi, żywica wchodzi na salony właśnie w tej postaci. Żywice epoksydowe i poliuretanowe ze względu na wytrzymałość mechaniczną i termiczną oraz łatwość w utrzymaniu znajdują zastosowanie, jako posadzki na zewnątrz (tarasach, balkonach) oraz w pomieszczeniach (halach, biurowcach). Co prawda niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie w mieszkaniu, ponieważ zastosowanie żywicy na podłogi wymaga także odpowiedniego wnętrza w stylu nowoczesnym. Takie rozwiązanie zyskuje jednak coraz to więcej zwolenników wskutek najnowszej propozycji jaką jest tworzenie wzorów 3D właśnie z żywic, które zrewolucjonizowało branże podłogową.

Żywica we wnętrzach

Oprócz oczywistych wielkopowierzchniowych zastosowań żywicy, interesujące jest również wykorzystanie jej w finezyjny sposób. W meblach drewnianych może się ona pojawiać, jednak z reguły jej występowanie jest niepożądane, pomimo że świadczy ono o jakości drewna, z którego wykonany jest mebel.

Można jednak proces uboczny przekuć w sukces. Z takiego założenia wyszli twórcy nietypowych rozwiązań, czyli Malita Just Wood. Żywica jest wygodnym materiałem, ze względu na odporność na wilgoć, a w przypadku np. stołu jest to jednak dość ważne kryterium wyboru. Żywica umożliwia jeszcze jedną przydatną rzecz. Otóż pozwala „przyjąć” w swoją objętość niecodzienne przedmioty. W ten sposób projektanci sięgając po wydawałoby się niepożądany materiał, stwarzają zupełnie innowacyjne i zachwycające przedmioty codziennego użytku o wysokich walorach estetycznych i artystycznych np. stolik kawowy, który łączy blat akacjowy z żywicą z zatopionymi kawałkami węgla. Takie połączenie jest esencją estetyki, innowacyjności i kunsztu stolarskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY