REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nie kopiuj, projektuj! Jest wsparcie

  • Autor: propertydesign.pl (Beata Michalik)
  • 25 lut 2016 12:07
Nie kopiuj, projektuj! Jest wsparcie
Sesja „Pieniądze na design. Nie kopiuj, projektuj! Jest wsparcie”

Design kosztuje. Nie warto jednak unikać tych kosztów, kopiując wzory z innych firm. Warto natomiast poszukać źródeł wsparcia finansowego - taki wniosek płynie z dyskusji „Pieniądze na design. Nie kopiuj, projektuj! Jest wsparcie”, która odbyła się podczas 4 Design Days.

REKLAMA

W panelu dyskusyjnym, który odbył się 12 lutego podczas 4 Design Days, wzięli udział: Monika Ptak-Kruszelnicka, kierownik Referatu Koordynacji EFS w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego; Jadwiga Husarska-Sobina, projektant; Krzysztof Bury, właściciel firmy Old Wood Design; Jan Kochański, projektant; Iwona Zupańczyk, projektant w firmie Mebel Rust. Dyskusję moderował Witold Załęski z firmy Code Design.

Projektowanie to złożony proces
Uczestnicy panelu szukali odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się wysokie koszty powstawania dobrego projektu. Z ich wypowiedzi wynikało, że projektowanie to złożony i długotrwały proces tworzenia produktu, który nie tylko będzie dobrze wyglądał, ale przede wszystkim spełni oczekiwania użytkowników. Design to stały element wdrażania nowych produktów, a co za tym idzie – stały koszt całego tego procesu, z czego nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę.

A jak wygląda samo projektowanie? Na to pytanie odpowiadali dyskutanci, którzy zajmują się tym na co dzień.
- Projektant to obserwator. Musi poznać oczekiwania użytkowników, a potem starać się je spełnić - powiedziała Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka, Studio Projektowe Husarska. - Projektowanie trwa czasem bardzo długo, zaczyna się od researchu, prowadzenia analiz, ankiet, wyciągania wniosków. Podstawą są dobre założenia, jeśli są właściwe, samo ich zrealizowanie nie jest już większym problemem.

Jan Kochański dodał, że wiele zależy od tego, czego oczekuje klient. - Czasem potrzebuje tylko niewielkiego liftingu produktu, a czasem czegoś więcej. W przypadku sprzętu AGD projektowanie jest bardzo skomplikowane – wymaga precyzyjnych ustaleń, opracowań, często wspólnych warsztatów z udziałem projektanta i producenta - podsumował Jan Kochański.

Design + technologia = koszty
Współczesny design bardzo mocno łączy się z rozwojem technologii. - Jeśli chcemy nadążyć za tym rozwojem, musimy być z nim na bieżąco, co kosztuje - zauważyła Iwona Zupańczyk, Creative Manager w firmie Mebel Rust. - Odkąd wynaleziono nowy model smartfona, już nie możemy się bez niego obejść. Design połączony z technologią uzależnia, wyzwala w nas potrzebę posiadania danego przedmiotu – dla emocji, dla prestiżu i jeszcze innych rzeczy.

Stworzenie produktu idealnego – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym – wymaga czasem wielu prób i błędów. Każda propozycja, każdy prototyp, który trzeba udoskonalić lub zmienić, rodzi potrzebę dodatkowych wydatków.

- Koszty designu to koszty ślepych uliczek – powiedział Witold Załęski z firmy Code Design, moderator dyskusji. - Zanim uda się stworzyć idealny projekt danego produktu, może powstać ich kilkadziesiąt i to kosztuje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY