REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowa odsłona Galerii Rzemiosła Artystycznego

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2018 09:43
Nowa odsłona Galerii Rzemiosła Artystycznego
fot. pixabay.com

Niepokazywane wcześniej przykłady sztuki użytkowej XX wieku, m.in. ceramika stołowa i dekoracyjna z polskich fabryk oraz meble - są prezentowane w Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie. W 20. roku działalności galeria ta zyskała nowe oblicze.

REKLAMA

"Wyrosło już całe pokolenie, dla którego prezentowane tu przedmioty nie są wspomnieniem z młodości, ale po prostu zabytkiem. Z myślą o nich zdecydowaliśmy się pokazać szerszy wybór obiektów z XX wieku. Kolejnym pretekstem jest 20. rocznica otwarcia naszej galerii" - powiedziała PAP kustosz z Działu Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów MNK Alicja Kilijańska.

Zamieniony został także układ zabytków pochodzących z XIX wieku m.in. strojów, akcesoriów i wyrobów ceramicznych z epoki Biedermeier i historyzmu. W innych miejscach niż do tej pory wyeksponowane zostały: piękne naczynia z manufaktury w Nieborowie, z firmy Niedźwiecki i Spółka na krakowskich Dębnikach - z charakterystycznym dla tego zakładu motywem żurawia - oraz secesyjne wyroby z cyny i srebra. Z magazynu wyjęto zestaw do napojów według projektu Josefa Hofmanna oraz jedyny w zbiorach Muzeum przykład szkła Josefa Rosipala z czeskiej grupy Artel. Nowością jest także prezentacja pięknej biżuterii z XIX wieku.

Osobna sekcja została dedykowana pracom z kręgu Warsztatów Wiedeńskich z początku XX wieku. Prezentowane są w niej m.in. próbki druku na płótnie i przedmioty ze skóry. Zwiedzający zobaczą także przedmioty metalowe i galanterię skórzaną, wykonane na kursach przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie oraz w, korzystających z zaplecza tego muzeum, Warsztatach Krakowskich, gdzie powstawały tzw. batiki - na drewnie i tkaninie.

Nowością w galerii są stroje damskie, akcesoria i biżuteria z okresu międzywojennego. "Wśród mebli bardzo nowoczesną formą wyróżniają się siedziska do sali kinowej zaprojektowane przez Franciszka Seiferta. Były one częścią prezentacji Krakowa na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 r. Meble te bywały pokazywane podczas ekspozycji czasowych, teraz są w galerii na stałe" - mówiła Alicja Kilijańska.

W gablotach ze szkłem zobaczyć można m.in. wyroby francuskiej firmy Rene Lalique i czechosłowackiej huty Ludwig Moser & Söhne. Z wyrobów firm polskich zaprezentowany został wybór szkieł z fabryki Huty Szklane J. Stolle "Niemen", poszukiwanych dziś przez kolekcjonerów.

Przykłady polskiej sztuki użytkowej z drugiej połowy XX wieku to m.in. ceramika stołowa i dekoracyjna z polskich fabryk w Ćmielowie, Chodzieży, Tułowicach, Wałbrzychu i Katowicach-Bogucicach. Wśród nich jest piękny i bardzo rzadki ćmielowski serwis do herbaty "Płaski" z porcelany barwionej w masie na kolor różowy i zdobionej motywem kwiatów fuksji. Są także serwisy "Prezydencki" i "Konsularny". Do najwybitniejszych pod względem artystycznym należą projekty Lubomira Tomaszewskiego - serwisy "Ina" i "Dorota" - wyjątkowo poszukiwane i kosztowne.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY