REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowa stała ekspozycja - Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2017 16:35
fot. shutterstock

Krzesło wg projektu Stanisława Witkiewicza, klocki z obrazkami Zofii Stryjeńskiej, gramofon Bambino, porcelana i tkaniny z lat 50. i 60. XX wieku, są eksponowane w nowo otwartej w Muzeum Narodowym w Warszawie Galerii Wzornictwa Polskiego. Wernisaż 15 grudnia.

REKLAMA

W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie na I piętrze w tzw. górnym ryzalicie otwarto Galerię Wzornictwa Polskiego. Na 300 m kw. powierzchni zaprezentowano ok. 600 obiektów z liczącej 25 tys. przedmiotów kolekcji polskiego designu. Jak powiedziała PAP Anna Maga, jedna z kuratorek Galerii - intencją organizatorów ekspozycji było chronologiczne ukazanie historii wzornictwa polskiego, najważniejszych osiągnięć polskich projektantów od początków XX wieku po dziś. W Galerii znajdują się obiekty z początku XX wieku, z czasów międzywojnia oraz okresu powojennego, z czasu odbudowy, socrealizmu, po odwilż i poodwilżową nowoczesność - najbardziej dynamiczne lata polskiego wzornictwa, na współczesnym designie kończąc" - dodała.

"To wielka satysfakcja, że możemy przedstawić pierwszą stałą Galerię Wzornictwa Polskiego" - powiedziała podczas wtorkowej konferencji Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego. "Z uwagi na szczupłość miejsca i bogactwo zbiorów będzie to galeria stała - niestała. Będziemy, co jakiś czas +podmieniać+ ekspozycję, tak, aby publiczność mogła poznać jak największą liczbę obiektów z naszych zbiorów" - wyjaśniła.

Dyrektor przypomniała historię początków budowania kolekcji. "Największa część zbiorów - 283 obiekty - pochodzi ze zbiorów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, które przekazała Muzeum Narodowemu w 1978 r. ówczesna dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Wanda Telakowska. Około 190 obiektów trafiło do Muzeum w formie darów od 45 prywatnych osób, 22 firm, i, oczywiście, samych artystów. Nieznaczną część stanowią depozyty" - zaznaczyła dyr. Morawińska.

Przestrzeń wystawy została tak zaaranżowana, aby ukazać w porządku chronologicznym najważniejsze zjawiska polskiego wzornictwa, począwszy od lat 1890-1918, kiedy próbowano określić styl narodowy, jako zwornik państwa polskiego. Symbolicznym eksponatem jest tu krzesło zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim. W tym stylu wymyślonym i kształtowanym przez Witkiewicza budowano domy i projektowano przedmioty użytkowe: meble, tkaniny, stroje, wyroby ze srebra czy serwisy porcelanowe.

Kolejna część wystawy przedstawia międzywojnie i najważniejsze dwa nurty tego okresu: jeden - wywodzący się z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, oraz drugi - artystów awangardy, związany z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.

Po II wojnie światowej początkowo doszło do rozwoju rzemiosła i drobnej wytwórczości. Powstało wiele przedmiotów codziennego użytku wykonanych z łatwo dostępnych, miejscowych surowców, projektowanych przez artystów, tak, by ich produkcja była możliwie najtańsza.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY