REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesne biuro - zamiast biurek przestrzeń wspólnej pracy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 sty 2017 13:24
Nowoczesne biuro - zamiast biurek przestrzeń wspólnej pracy
Biuro firmy EY, w warszawskim wieżowcu Rondo 1 – fotografie biura po gruntownej modernizacji przygotowanej wspólnie z Massive Design fot. Armstrong
Nowoczesne biuro - zamiast biurek przestrzeń wspólnej pracy
Nowoczesne biuro - zamiast biurek przestrzeń wspólnej pracy
Nowoczesne biuro - zamiast biurek przestrzeń wspólnej pracy
Nowoczesne biuro - zamiast biurek przestrzeń wspólnej pracy
Nowoczesne biuro - zamiast biurek przestrzeń wspólnej pracy

Nowoczesne biuro wyraźnie dzieli się dziś na trzy strefy odpowiadające specyfice wykonywania zadań: miejsce pracy w pełnym skupieniu, część administracyjną m.in. z kuchnią pracowniczą, oraz strefę, która zaczyna odgrywać kluczową rolę w firmach – miejsce komunikacji i wspólnej pracy, tzw. collaboration area. A wszystko po to, by młodzi pracownicy efektywniej wykonywali swoje obowiązki.

REKLAMA

Zmiana ta odzwierciedla zmiany pokoleniowe i biznesowe. Głównie znaczenie ma tu zwiększony udział młodych pracowników wśród kadry, przestawienie biznesu na pracę spoza biura, a także model projektowy, co w praktyce oznacza wspólne działanie wielu osób z różnych działów firmy. Dla firm strefa komunikacji bywa także narzędziem do zwiększenia integracji pracowników, gdyż wymusza interakcje i budowanie relacji pomiędzy nimi.

Pomieszczenia z biurkami odchodzą do przeszłości. W większości nowych siedzib firm powierzchnia strefy komunikacji rośnie kosztem powierzchni z biurkami. W praktyce nowa strefa oznacza miejsca do bardzo różnych form pracy: od pracy zespołowej w dużych czy mniejszych grupach, poprzez spotkania dwuosobowe, aż po przestrzeń do rozmów telefonicznych. To nowe wyzwanie dla architektów aranżujących biura. Strefa musi bowiem dawać komfort pracy samodzielnie i w grupach. Zadanie tym trudniejsze, że są to zazwyczaj duże, otwarte powierzchnie. Kluczowa staje się więc przyjazna akustyka, która ma pomagać w pracy.

Ponad 100 gabinetów do likwidacji

Przykładem wzrostu znaczenia przestrzeni wspólnej w efektywnej, kreatywnej i innowacyjnej współpracy jest nowe biuro EY. Firma zajmuje kilka pięter w jednym z najnowocześniejszych biurowców w Warszawie – Rondzie 1. Kilka miesięcy temu w siedzibie firmy zakończył się gruntowny remont podyktowany nową filozofią zarządzania i współpracy. Wnętrza według konceptu „Workplace of the Future” pomogło zaaranżować jedno z najbardziej renomowanych biur specjalizujących się w aranżacjach wnętrz budynków komercyjnych - Massive Design. Zmiany były dość rewolucyjne, ale podyktowane przeprowadzonymi wcześniej badaniami. Zlikwidowano 144 gabinety. Powstało wiele wspólnych przestrzeni służących planowanym spotkaniom i mniej formalnym rozmowom. Firma i projektanci poważnie podeszli do kwestii akustyki.

Biura stawiają dziś na design. W odnowionej siedzibie EY wystrój wnętrz był jednak równie ważny jak kwestie odpowiednio zaplanowanej akustyki. Z pracownikami i architektami dyskutowane były tak szczegółowe elementy jak kolorystyka, materiały wykończeniowe, a nawet ustawienie sof wypoczynkowych.

Stąd też dobór oryginalnych w formie akustycznych sufitów podwieszanych. W zależności od funkcji pomieszczenia zastosowano inne rozwiązania. Innowacyjne sufity akustyczne zamontowano w salach konferencyjnych. Zazwyczaj architekci stosują tu panele tworzące płaską powierzchnię. W siedzibie EY zamontowano pionowe Baffles – akustyczne płyty pochłaniające i izolujące dźwięki przed przenikaniem do sąsiednich pomieszczeń. Rozwiązanie wpływa także na podniesienie zrozumiałości mowy. Ich kolorystyka dobrana została do konkretnego pomieszczenia: w części sal pod stropem podwieszono białe mineralne Baffles, w innych salkach metalowe perforowane panele w kolorze szarości współgrające z barwą wykładziny.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY