Nowożytne grafiki o tematyce architektonicznej na wystawie w Muzeum ArchitekturyPAP - 15-04-2019 14:06


Ponad 50 grafiki z okresu do XVI do XVIII w., przedstawiających dzieła mistrzów włoskiego renesansu, można od poniedziałku oglądać na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu. To łącznie 56 miedziorytów i akwafort, które powstały w okresie od XVI do XVIII w. Przedstawiają one dzieła mistrzów włoskiego renesansu, a zostały wykonane przez rysowników i rytowników, pracujących dla ówczesnych, renomowanych wydawnictw.

Grafiki przedstawiają dzieła m.in. Michała Anioła, Rafaela Satni i Andrei Palladia. "Prawdziwą rzadkością jest wśród nich fantazja architektoniczna rytowana przez wielkiego prekursora Odrodzenia - Donata Bramantego" - podali twórcy ekspozycji. To jedyna w polskich zbiorach rycina Bramantego. Przedstawia najprawdopodobniej projekt scenografii, która powstała u schyłku mediolańskiego okresu działalności tego artysty.

Na wystawie można zobaczyć też m.in. grafiki odnoszące się do projektów bazyliki św. Piotra w Rzymie. Dwie z nich ukazują niezrealizowany projekt Antonia da Sangallo Młodszego, odtworzony graficznie na podstawie drewnianego modelu, a trzy - projekty Michała Anioła, opracowane na podstawie oryginałów przez wybitnego rysownika i rytownika, Stefana Duperaca - poinformowali autorzy wystawy.

Ekspozycję zatytułowaną "Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XV do XVIII w." można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 9 czerwca.