REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Odkryj holenderski design

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 wrz 2017 14:32
Odkryj holenderski design
fot mat. prasowe SPOINQ
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design
Odkryj holenderski design

Holenderski design może nie jest jeszcze tak znany jak skandynawski lub włoski. Jednak nie można mu odmówić świeżości i lubianego nad Wisłą minimalizmu z drobnym twistem. Projekty Holendrów wyróżnia świadomość formy, funkcji i materii. Ale o tym jaki jest holenderski design najlepiej powiedzą sami twórcy…

REKLAMA

- Gdybym miał krótko scharakteryzować nasz design, powiedziałbym, że jest demokratyczny. Jako naród mamy duży dystans do samych siebie i potrafimy się z siebie śmiać. Z drugiej strony jesteśmy bardzo pragmatyczni. Dlatego w naszych wnętrzach nie mam miejsca dla przesady. Rzeczy zbyt wyszukane, czy ostentacyjny luksus byłyby czymś nienaturalnym - mówi Elvin den Haan, twórca marki Lonc.

Nie tylko mix materiałów

Dużą umiejętnością holenderskich projektantów jest łączenie z pozoru niepasujących do siebie materiałów i mieszanie industrialnej estetyki ze stonowaną elegancją. Efektem są jest wyszukana prostota. Stąd w holenderskiej architekturze, w meblach czy w domowych akcesoriach nie znajdziemy nadmiaru dekoracji, skomplikowanych i ostentacyjnych kształtów. Przeciwnie, klasą tego wzornictwa jest harmonia i bardzo wyważone proporcje. Na pierwszy plan wysuwa się umiejętność tworzenia przemyślanych form, które zawsze są konsekwencją funkcji przedmiotu. Projekty te w przeważającej mierze są odpowiedzią na potrzeby człowieka. To styl życia użytkowników determinuje wygląd przedmiotów codziennego użytku. Sprawą zasadniczą staje się tu komfort.

 - Holenderscy designerzy często wykorzystują w swojej pracy surowce, które wyglądają na bezwartościowe. To ich twórcza fantazja powoduje, że w gotowym modelu zyskują nową wartość – kontynuuje Elvin den Hann. Dla przykładu fotel Seaser i Easer marki Lonc wykonane są w w całości z polietylenu pochodzącego w całości recyklingu. Z kolei Clip-board to przekształcenie jednej z najstarszych konstrukcji meblarskich, czyli stołu na kozłach, w pomysłowy system stołów i ławek.

Świadomy sposób projektowania dla Holendrów oznacza również uwzględnienie wypływu, jaki dany przedmiot, jego produkcja i użytkowanie będą miały na środowisko i społeczeństwo. Takie marki jak Lonc czy Spoinq nie zdecydowały się na produkcję swoich mebli w tanich azjatyckich fabrykach. Daje to możliwość większej kontroli nad jakością, a często również wykorzystanie tradycyjnych technik rzemieślniczych. Poza tym pozostawienie produkcji w Holandii stymuluje lokalny rynek pracy i ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Nowoczesna i świeża stylistyka projektów holenderskich designerów zainteresowała Joannę Budnik-Markus, która stworzyła BM Housing. Firma jest przedstawicielem holenderskich marek i zajmuje się popularyzacją tamtejszego wzornictwa w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY