REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Oskar Zięta dla centrum handlowego. Tu stanęła najwyższa na świecie rzeźba ze stali nierdzewnej

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 wrz 2017 15:15
Oskar Zięta dla centrum handlowego. Tu stanęła najwyższa na świecie rzeźba ze stali nierdzewnej
Oskar Zięta fot. mat. prasowe Zięta Prozessdesign
Oskar Zięta dla centrum handlowego. Tu stanęła najwyższa na świecie rzeźba ze stali nierdzewnej
Oskar Zięta dla centrum handlowego. Tu stanęła najwyższa na świecie rzeźba ze stali nierdzewnej

Galeria Północna w Warszawie przyciąga nie tylko architekturą czy ofertą handlowo-rekreacyjną, ale też światowej klasy sztuką. W centralnym punkcie galerii stanęła najwyższa na świecie, 24-metrowa rzeźba ze stali nierdzewnej wykonana w technologii FiDU. „Wir” jest dziełem Oskara Zięty.

REKLAMA

Na przestrzeni lat polska architektura obiektów handlowych przeszła znaczną przemianę. Otworzyła się na nowe rozwiązania architektoniczne często związane z zielonym budownictwem, masywne bryły zmieniła na lżejsze, przeszklone konstrukcje, a do wnętrz zaprosiła sztukę. Galerie handlowe zaczęły przyciągać klientów nie tylko ofertą sklepów, ale też przestrzeniami do wypoczynku czy elementami małej architektury. Przykładem takiego nowoczesnego obiektu jest Galeria Północna, która 14 września otworzy się na warszawskiej Białołęce. Pierwsze centrum handlowe czwartej generacji oddane do użytku w stolicy od 10 lat, wprowadza nową jakość do nieruchomości komercyjnych. Galeria Północna imponuje ciekawym projektem, równowagą pomiędzy funkcjami komercyjnymi i rekreacyjnymi oraz aranżacją wnętrza, w które wkomponowana została niezwykła rzeźba jednego z najbardziej cenionych polskich artystów – Oskara Zięty.

Łącząc ze sobą sztukę, materiałoznawstwo, inżynierię i technologię, Oskar Zięta tworzy rozwiązania użyteczne w różnych dziedzinach przemysłu. Wybitny absolwent ETH w Zurychu opracował autorską metodę FiDU polegającą na deformowaniu dwuwymiarowej blachy ciśnieniem wewnętrznym, zamieniając ją w trójwymiarowe, stabilne przedmioty. Opatentowana technologia trafiła do podręczników dla inżynierów i znalazła zastosowanie m. in. w produkcji mebli. W studiu Zięta Prozessdesign z siedzibami we Wrocławiu i w Zielonej Górze powstają nowatorskie projekty, które przyniosły artyście wiele ważnych nagród i wyróżnień, takich jak Red Dot Design Award (2008), Nagrodę Niemieckiej Rady Wzornictwa czy Audi Mentor Prize (2011). Instalacje autorstwa Oskara Zięty można podziwiać w prestiżowych muzeach na całym świecie m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, Museum fur Gestaltung w Zurychu, MoMA w Nowym Jorku czy Pinakotece w Monachium. Teraz jego niekonwencjonalna sztuka zaprezentowana zostanie także w Galerii Północnej.

Inspiracją - wir wodny

- Inspiracją do stworzenia rzeźby „Wir” był wir wodny, który w formie stalowej konstrukcji przechodzi przez wszystkie poziomy Galerii Północnej. Instalacja z każdej strony prezentuje się inaczej. Jej niecodzienna forma i imponujące rozmiary zachęcają do wejścia na kolejne piętra i spojrzenia na dzieło z nowej perspektywy. Tafla wody znajdująca się u stóp „Wiru” stwarza efekt lustra i nadaje instalacji nowy wymiar. Lokalizacja rzeźby i otoczenie zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć przestrzeń do kontemplacji sztuki mimo zakupowego zgiełku. Rzeźba Oskara Zięty wprowadza nową jakość do sztuki użytkowej. „Wir” został stworzony specjalnie z myślą o Galerii Północnej, dlatego jest doskonale zintegrowany z tkanką obiektu. Wyrastając z najniższego poziomu i pnąc się aż na wysokość dachu prowadzi klientów przez poszczególne poziomy galerii, a dzięki artystycznym nawiązaniom  do natury, doskonale wpisuje się w naszą ekologiczną strategię – podkreśla Agnieszka Nowak, dyrektor Galerii Północnej. Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY