REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Oto 5 kultowych filmów, w których schody odegrały ważną rolę

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 gru 2017 11:49
Oto 5 kultowych filmów, w których schody odegrały ważną rolę
Kadr z filmu "Rzymskie wakacje", fot. mat. pras.
Oto 5 kultowych filmów, w których schody odegrały ważną rolę
Oto 5 kultowych filmów, w których schody odegrały ważną rolę
Oto 5 kultowych filmów, w których schody odegrały ważną rolę

Schody to nie tylko konstrukcja pozwalająca przemieszczać się między piętrami domu czy też biura. Mają swoją symbolikę, historię, a nawet miejsce w sztuce. W poszukiwaniu inspiracji do projektu domu, placu czy budynku użyteczności publicznej, warto obejrzeć kadry z kultowych filmów, w których schody odegrały jedną z głównych ról.

REKLAMA

- Budując dom, projektując dworzec, urząd czy galerię handlową, warto mieć na uwadze nie tylko użyteczność i bezpieczeństwo schodów, ale też ich wyjątkowe piękno i design. Bardzo często klienci i architekci zwracają uwagę jedynie na trwałość schodów, ich antypoślizgowość czy odporność na warunki atmosferyczne – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Dasag. – Oczywiście są to bardzo ważne składowe, jednak schody mogą też imponować wyglądem, wzbogacać przestrzeń lub grać w niej pierwsze skrzypce. Najsłynniejsi architekci i twórcy byli zafascynowani ich symboliką: schody w sztuce nawiązywały do mozolnej wędrówki, dążenia do celu lub pracy nad samym sobą. Często oznaczały zmianę, ale zdarzało się, że i upadek. Warto o tym pamiętać tworząc projekty – dodaje ekspert Dasag.

Zobaczcie, jak tę wiedzę wykorzystali wybitni twórcy filmowi.

„Titanic”

Spektakularne schody prowadzące do sali balowej na pokładzie Titanica były tłem dla niejednej ważnej sceny w słynnej opowieści filmowej. Po tym elemencie scenografii schodziła w pięknej sukni balowej Rose (Kate Winslet) oraz Jack (Leonardo DiCaprio) po niewiarygodnej metamorfozie. Schody na Titanicu, które najpierw dawały nadzieję na zmianę i symbolizowały zniesienie podziału klasowego, pod koniec filmu drastycznie zmieniają wymowę. Zatopione przez wodę zamykają drogę ucieczki parze kochanków i brutalnie zapowiadają tragiczny koniec historii.

Ciekawostka: Scenę, gdy woda wdziera się do sali balowej, filmowcy mieli okazję nakręcić tylko raz. Wszystkie rekwizyty i scenografia, łącznie z wielkimi schodami, zostały wtedy bezpowrotnie zniszczone.

„Incepcja”

Na początek trochę teorii. Schody Penrose’a to koncepcja figury niemożliwej, czyli dwuwymiarowy obraz klatki schodowej na planie prostokąta. Biegną raz w górę, raz w dół, skręcając pod kątem 90 stopni i tworzą ciągłą pętlę – sprawiają wrażenie, że można wspinać się po nich bez końca i nigdy nie wejść na wyższe piętro.

Ta koncepcja, która powstała w połowie XX wieku, była wykorzystywana głównie w malarstwie, ale współcześnie pojawiła się także w filmie Incepcja (2010 r.). Wykorzystano ją do stworzenia niekończącej się klatki schodowej, na której Arthur (Josepg Gordon-Lewitt) wyjaśnia Ariadne (Ellen Page”, jak stworzyć najbardziej skomplikowany labirynt.

„Przeminęło z wiatrem”

W filmie pełnym namiętności, przepiękne schody w posiadłości Scarlett O’Hary (Vivien Leigh) nie mogły pełnić neutralnej funkcji. To z ich szczytu spada Scarlett, co niektórzy uznają za symbol jej upadku – jej szczęśliwe i beztroskie życie nagle zmienia się w los wdowy żyjącej w wojennych realiach. Równie mocną sceną, która rozegrała się właśnie na schodach, jest moment, w którym Rhett (Clark Gable) zmusza Scarlett do pocałunku, a następnie wnosi ją na rękach na piętro.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY