REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Panele dla nowej normy akustycznej 2018

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 31 sty 2018 13:00
Panele dla nowej normy akustycznej 2018
fot. mat. prasowe
Panele dla nowej normy akustycznej 2018
Panele dla nowej normy akustycznej 2018
Panele dla nowej normy akustycznej 2018

Nowoczesne panele akustyczne marki EHØ wprowadzone na rynek przez DeDe Furniture  łączą w sobie funkcje rozpraszania i absorbowania dźwięku. Jednocześnie wykonana z litego drewna designerska konstrukcja stanowi oryginalny element dekoracyjny pomieszczeń. Panele to całkowicie polski wynalazek - autorami pomysłu są krakowscy przedsiębiorcy współpracujący z projektantami ze studia To-Do Product Design oraz inżynierami z AGH. Panele akustyczne EHØ pomagają w dostosowaniu pomieszczeń do obowiązującej od stycznia normy akustycznej.

REKLAMA

Od początku 2018 roku zaczęła obowiązywać w Polsce norma akustyczna PN-B-02151-4:2015-06, która określa szczegółowo maksymalny czas pogłosu dopuszczalny w zamkniętych obiektach użyteczności publicznej typu szkoły, przedszkola, galerie handlowe, czy terminale pasażerskie. Przepis wprowadzono na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany mają na celu zwiększenie komfortu przebywania w budynkach o dużym zagęszczeniu ludności na mkw.

Poprawa akustyki i redukcja pogłosu

Panele akustyczne EHØ wpisują się w obowiązujące przepisy. Produkt służy przede wszystkim do poprawy parametrów akustyki pomieszczeń. Naukowo zaprojektowana trójwymiarowa konstrukcja rozprasza falę dźwiękową, głównym jej atutem jest skrócenie czasu pogłosu. Drugim parametrem korygowanym przez wynalazek jest współczynnik zrozumiałości mowy w pomieszczeniu.

Element dekoracyjny

Oprócz technicznych, panele EHØ mają wysokie walory estetyczne. Dostępne w dwóch gatunkach drewna z możliwością wybarwienia na cztery kolory świetnie komponują się jako element dekoracyjny zarówno z nowoczesnym, jak i tradycyjnym wystrojem wnętrz. Innowacyjny design wpisuje je w najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym XXI wieku. Dzięki swojej konstrukcji wyciszą każdą zamkniętą przestrzeń, stanowią sposób na redukcję hałasu i komfort przebywania zarówno w domu jak i biurze, czy większych obiektach użyteczności publicznej.

Łatwy montaż

Dodatkową zaletą rozwiązania jest nowatorski system montażu, który pozwala szybko i łatwo samodzielnie mocować panele na ścianie. Do uzyskania wydatnej poprawy akustyki niedużego pomieszczenia potrzebna jest zabudowa 4 do 6 mkw. ściany. W panelach można swobodnie wycinać otwory np. na gniazdko elektryczne, bez zagrożenia utraty parametrów technicznych.

Efekt pracy polskich naukowców, projektantów i przedsiębiorców

Konstrukcja została zaprojektowana na podstawieni naukowych badań ekspertów z  Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie. Produkt opracowali utalentowani projektanci To-Do Product Design. Za produkcje odpowiada stabilnie rozwijająca się krakowska firma DeDe Furniture z wieloletnim doświadczeniem w branży meblarskiej.

Norma akustyczna

Polska Norma PN-B-02151-04:2015-06, tzw. norma pogłosowa została ustalona w 2015 r. Jako pierwsza polska norma odnosiła się wprost do akustyki wnętrz – warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach. Polska była jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który taki dokument wprowadził, dotychczas jednak norma nie była obowiązkowa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie norma obowiązuje od stycznia 2018 r. Przede wszystkim ma wpłynąć na redukcję poziomu hałasu w budynkach użyteczności publicznej, oznacza to nowe wymagania dla architektów i projektantów odpowiedzialnych za projektowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY