Pięć elementów, bez których nie powinna działać żadna toaleta publicznaPropertyDesign.pl - 11-02-2019 12:01


Toaleta, łazienka, WC - chociaż każdy na te miejsca mówi inaczej, nikt nie może się bez nich obyć. Nikt też nie pozostaje wobec nich obojętny. O ile domowa łazienka nie wzbudza większych emocji, o tyle stan toalet w miejscach publicznych może odwrócić opinię o odwiedzonych firmach czy nawet krajach o 180 stopni.

Szalety publiczne w kraju nie są ulubionym miejscem Polaków. Toaletowe historie z Krupówek lub nadmorskich miejscowości trafiają często na pierwsze strony gazet i wywołują szeroką dyskusję. W jaki sposób można zmienić postrzeganie tych miejsc? Chociażby w taki sposób, aby wiedzieć, czego Polacy oczekują po tego typu miejscach. Czyli jak powinny być tworzone, a następnie utrzymywane.

Można się tego dowiedzieć z badania zleconego przez firmę Formica Group, która na tę okazję przepytała reprezentatywną grupę 2000 dorosłych Polaków.

Mydło i ręcznik

Trzy czwarte Polek uznaje dostępność mydła i ręczników papierowych lub suszarki za niezbędną. Możliwość umycia i wysuszenia rąk to podstawa, szczególnie w miejscach, w których np. spożywamy posiłek. Panowie - przypominamy, że zawsze trzeba umyć ręce - tylko 61% z Was zwróciło uwagę na tę potrzebę!

Jakość papieru

Szary, szorstki… nie tak powinniśmy traktować nasze ciało. Połowa mężczyzn i prawie 70% kobiet uważa jakość papieru toaletowego za jeden z głównych czynników do oceny toalety. Jednak prawda jest jedna - nie ważne ile warstw - i tak na początek zawiniemy co najmniej podwójnie.

Haki, półki, wieszaki

To ważne, szczególnie zimą, kiedy nosimy więcej okrycia wierzchniego. Projektant toalety musi przewidzieć miejsce, gdzie będzie można odłożyć swój dobytek. Haczyki na torebki, wieszaki na ubrania a nawet półki na sprzęt motocyklowy - to rzeczy istotne dla połowy kobiet oraz 1/3 mężczyzn.

Ciepła woda

Umycie rąk to jedno. Ale zrobienie tego w ciepłej wodzie to kolejny poziom wtajemniczenia. Co czwarta z badanych osób zwraca uwagę na jej dostępność w publicznych toaletach. Z kolei co czwarty z przebadanych Polaków nie chce myć rąk w lodowatej wodzie.

Przestrzeń

Co czwarta Polka (a także co piąty Polak) uważają, że odpowiednia przestrzeń to ważny aspekt w korzystaniu z łazienki poza domem. To ważne, by kolanami nie uderzać w drzwi, nie trącać głową zwisającej żarówki. Istotnym dodatkiem są haczyki, gdzie możemy powiesić torebkę, kurtkę lub zakupy.

 Ale to nie wszystko

Kierunki rozwoju, jakie powinni obrać operatorzy publicznych przestrzeni sanitarnych, nie powinny ograniczać się wyłącznie do absolutnej dbałości o czystość oraz dostępność materiałów higienicznych (papier, mydło, suszarka). Istotną sprawą jest również automatyzacja działania toalet. Odbiorcy tego typu miejsc publicznych nie powinni być zdani na dotykanie klamek, spłuczek, kurków od wody – to tam gnieździ się najwięcej bakterii.

Nowoczesność i postęp musi działać oraz wkraczać nawet w tak wstydliwe aspekty współżycia społecznego. Widać to szczęśliwie, kiedy jesteśmy zmuszeni odwiedzać tego typu przybytki. Czasy, w których po opłaceniu „wejściówki” do toalety, musimy wynegocjować od „babci klozetowej”, odpowiedniej ilości szarego papieru, szczęśliwie już mijają.

Jednak nie możemy powiedzieć że są za nami, bo trzymają się wciąż bardzo mocno.