REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Po prawie 80 latach można zobaczyć jedną z największych atrakcji Zamku Tarnowskich

  • Autor: PAP
  • 02 mar 2017 09:38
fot. pixabay.com

Pokój Myśliwski - jedno z najciekawszych pomieszczeń Zamku Tarnowskich w Dzikowie (Tarnobrzeg) - po prawie 80 latach odzyskał swój dawny charakter i blask i został udostępniony zwiedzającym.

REKLAMA

"Pokój stanie się niewątpliwie jedną z największych atrakcji tarnobrzeskiego muzeum" - uważa Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega, które mieści się w zamku Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnicy Tarnobrzega).

Wnętrze udało się odtworzyć z zachowanych fotografii wykonanych w 1917 roku przez inż. Michała Affanasowicza oraz na podstawie przedwojennych inwentarzy zamkowych.

Zych zaznaczył, że obecny wygląd i wyposażenie Pokoju Myśliwskiego nawiązuje do charakteru tego wnętrza sprzed pożaru zamku w 1927 roku.

Wzorując się na zachowanych materiałach ikonograficznych, umieszczono na ścianach pokoju prawie 200 obiektów nawiązujących swoim charakterem do oryginalnego wystroju. "Prawie 30 z nich to szczęśliwie zachowane oryginalne przedmioty z XIX i początków XX wieku, głównie trofea z podpisami objaśniającymi ich historie" - mówił dyrektor.

Pozostałe eksponaty pochodzą od myśliwych z tarnobrzeskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. "Bez ich życzliwości i pomocy, nawiązanie do autentycznego charakteru wnętrza byłoby niemożliwe" - zaznaczył Zych. "Dzięki tym działaniom, dzikowski Pokój Myśliwski stał się jednym z najpiękniejszych pomieszczeń tego typu, nie tylko w skali Podkarpacia" - dodał.

Pokój Myśliwski znajduje się na piętrze zamkowej wieży, zwanej też Zbrojownią. Powstał w latach 1834-1836 w trakcie przebudowy zamku dokonanej przez Włocha Francesco Marię Lanciego. Początkowo ulokowano w nim prawdopodobnie zabytkową broń, zarówno bojową jak i myśliwską.

Podczas modernizacji zamku, przeprowadzonej w latach 1911-1912 na podstawie projektu krakowskiego architekta prof. Zygmunta Hendla, Zbrojownię przemieniono na Pokój Myśliwski, będący - jak podkreślił dyr. Zych - "swoistą emanacją wielkiej pasji łowieckiej hr. Zdzisława Tarnowskiego".

W pokoju można oglądać zachowany oryginalny wysoki kominek o neogotyckich kształtach, wykuty z czarnego marmuru dębnickiego, zaprojektowany przez Hendla. Kominek wieńczy metalowa figurą przedstawiająca patrona myśliwych - św. Huberta.

Ściany ozdobiono trofeami myśliwskimi. Są to zachowane oryginalne poroża jeleni, szable dzików i lisie kity oraz kilka wypreparowanych cietrzewi. Jednak najciekawszym trofeum myśliwskim - według Zycha - jest niedźwiedź upolowany przez hr. Zdzisława Tarnowskiego w 1910 roku w Karpatach.

W pokoju są też liczne oprawione w ramki ze szkłem fotografie hr. Zdzisława Tarnowskiego i innych członków rodu, z upolowaną przez nich zwierzyną. Na parapetach okien ustawiono niewielkie figurki zwierząt wykonane z brązu.

Podczas odbudowy zamku po pożarze w 1927 roku wnętrze pomieszczenia zachowało swój wygląd. Zmieniono jedynie okna, dostosowując ich wygląd do modnej wówczas neobarokowej stylistyki.

Znajdujące się dawniej w Pokoju Myśliwskim obrazy Juliusza Kossaka, można obecnie oglądać w sali poświęconej twórczości tej rodziny.

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY