REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poczuj klimat paryskiej ulicy

  • Autor: humanmag.pl
  • 23 mar 2016 14:21
Poczuj klimat paryskiej ulicy
Caffe Stern, fot. Fausto Mazza / humanmag.pl

W kamienicy, w której dziś mieści się Caffe Stern, niegdyś istniał zakład rytownika i drukarza Monsieur Sterna. Jej historia sięga XVI wieku. Miejsce to emanuje niesamowitym klimatem wnętrza stworzonego przez jednego z wizjonerów współczesnego designu – Philippe Starcka. Przenieśmy się do Paryża...

REKLAMA

Restauracja Caffe Stern mieści się w historycznym Passage des Panoramas, jednym z pierwszych krytych pasaży handlowo-restauracyjnych, które licznie powstawały w Paryżu w XVIII i XIX wieku. W tym czasie miasto zakochanych nie sprzyjało raczej miłym spacerom. Ulice były zabłocone, nieoświetlone i w wielu przypadkach zwyczajnie niebezpieczne. To właśnie dzięki krytym pasażom suchą stopą można było przejść przez większą część ówczesnego Paryża, a dzięki zainstalowanemu w nich oświetleniu – robić zakupy nawet po zmierzchu. W szczytowym momencie popularności pasaży i rozwoju handlu w Paryżu było ich około 150. Dziś Passage des Panoramas stanowi tylko kilka knajpek, sklepików i antykwariatów. Jednak miejsca takie jak Caffe Stern skutecznie przyciągają tu gości.

Caffe Stern wita swych gości ustawionymi w szklanych witrynach wypchanymi rysiem i wilkiem, elegancko ubranymi w brylantowe kolie. To jeden z niewątpliwie kontrowersyjnych znaków rozpoznawczych Starcka. Oryginalny szyld pozostawiony nad wejściem – Stern Graveur – dumnie informuje o proweniencji lokalu.

Styl wnętrza tworzą elementy z ciemnego drewna, liczne szuflady, skóra na ścianach, lustra i szczególny szacunek dla historycznego szczegółu. We wnęce za kominkiem – skrzydlaty, wypchany królik. Na kinkietach udrapowano białe serwetki, które przyjemnie rozpraszają światło. Zapewne nie bez powodu w jednej z kulinarnych recenzji Caffe Stern przeczytać można, że restauracja jednocześnie oddaje klimat rodem z „Seksu w wielkim mieście” i „Alicji z Krainy Czarów”.

Więcej o Caffe Stern na Humanmag.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY