REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Podłoga w sklepie - jak wybrać odpowiedni materiał?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 lis 2016 12:22
Podłoga w sklepie - jak wybrać odpowiedni materiał?
fot. Nova

Sklep, jako obiekt użyteczności publicznej, musi spełnić wiele trudnych do pogodzenia ze sobą oczekiwań. Czasem inwestor chciałby, by klient czuł się w jego sklepie jak u siebie w domu, ale wykończenie wnętrza materiałami stosowanymi w mieszkaniach nie zapewni wystarczającej trwałości. Dotyczy to w szczególności podłóg.

REKLAMA

Podłogi w sklepach muszą być bardziej wytrzymałe niż pokrycia stosowane w domach - dlatego inwestor w tym przypadku nie może kierować się wyłącznie własnym gustem.

- Powierzchnie podłogowe stosowane w sklepach powinny być znacznie trwalsze niż materiały używane w domach – podkreśla Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologia Obiektowe. - Szczególną uwagę należy zwrócić na planowane natężenie ruchu, znaczenie mają także wahania wilgotności oraz temperatury w lokalu. Najlepiej, jeśli przed zakupem możemy skonsultować się z doradcą technicznym doświadczonym w tematyce podłóg – dodaje.

W wielkopowierzchniowych obiektach handlowych na pokrycia podłogowe najczęściej wybierana jest ceramika. Ciekawym rozwiązaniem może być także wybór posadzki żywicznej, jednolitej lub z dekoracyjnymi wzorami. Warto zauważyć, że obecnie tego typu podłogi stosuje się nie tylko w dużych, ale i w coraz mniejszych placówkach.

W sklepach o niedużej powierzchni projektanci bądź właściciele często chcą sprawić, by we wnętrzu panowała miła i ciepła atmosfera. W nadaniu sklepowi przyjaznego klimatu pomaga zastosowanie odpowiedniego pokrycia podłogowego – np. drewna. Wykorzystywane są również przeróżne typy wykładzin: PCW, dywanowe oraz z linoleum. Od kilku lat zauważyć można także rosnącą popularność paneli LVT, które wiernie naśladują materiały naturalne, a są dużo mniej problematyczne w utrzymaniu.

Wykładziny dywanowej nie zastosujemy oczywiście w sklepie spożywczym. Ale już w sklepie z modną odzieżą może być to bardzo ciekawe rozwiązanie. Niestety, włókna naturalne mogą nie wytrzymać konfrontacji z dużym natężeniem ruchu, w szczególności gdy będą to ciężkie, a czasem także zabłocone buty.

W sklepie znacznie lepiej sprawdzą się włókna sztuczne, najlepiej wykonane są z nylonu lub polipropylenu. Nylon jest odporny na ścieranie, a dodatkowo nie atakują go grzyby, mole czy bakterie. Polipropylen jest też odporny na rozpuszczalniki i agresywne środki chemiczne. A ponieważ nie pochłania wody, jest łatwy do utrzymania w czystości.

Wytrzymałość wykładziny dywanowej określa się na podstawie jej gramatury. W przypadku zastosowań sklepowych, najlepsza będzie gramatura wynosząca co najmniej 1000 g/mkw. Przy okazji warto zauważyć, że wykładziny z włókien syntetycznych są znacznie tańsze niż z wełny naturalnej.

Wykładziny PCW to bardzo popularne pokrycia podłogowe, a o ich popularności w dużym stopniu przesądza niska cena. W przypadku zastosowania w sklepie, należy zwrócić uwagę na klasę użytkową. Do zastosowań obiektowych powinniśmy wybierać wykładziny PCW posiadające klasę 34/43.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY