REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Podział, który łączy – czyli jak oswoić open space

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 kwi 2017 10:17
Podział, który łączy – czyli jak oswoić open space
fot. mat. prasowe
Podział, który łączy – czyli jak oswoić open space
Podział, który łączy – czyli jak oswoić open space
Podział, który łączy – czyli jak oswoić open space
Podział, który łączy – czyli jak oswoić open space
Podział, który łączy – czyli jak oswoić open space

Układ typu open space jest nadal najczęściej wybieraną formą przestrzeni biurowej. Doskonale znane są wady i zalety takiego systemu pracy, jednak pozytywne aspekty nadal przeważają, a nowoczesne rozwiązania aranżacyjne pozwalają skutecznie niwelować te negatywne.

REKLAMA

Dziś w firmach, które dbają o komfort pracowników nie znajdziemy już dużych, otwartych powierzchni zapełnionych szeregami identycznych biurek. Obecnie open space to zaprojektowana przez profesjonalistów przestrzeń, podzielona na strefy i wyposażona w designerskie i ergonomiczne meble. Mobilne pody bądź osobne pomieszczenia, w których pracownicy mogą prowadzić rozmowy telefoniczne, wykonywać zadania wymagające skupienia oraz przeprowadzać spotkania w małych grupach to rozwiązania, które sprawdzają się w wielu nowoczesnych biurach. Open space korzystnie wpływa na szybkość wymiany informacji oraz integrację zespołu. Taki układ sprzyja efektywności i co ważne – przekłada się na większe zrozumienie specyfiki pracy na różnorodnych stanowiskach. Kluczowy jest odpowiedni podział przestrzeni, który jeśli jest dobrze przemyślany, zamiast dzielić – łączy. Zlokalizowane w odpowiednich miejscach elementy odgradzające, które dodatkowo tłumią hałas skutecznie poprawiają jakość środowiska pracy. Co więcej, mogą stanowić element dekoracyjny, który buduje klimat biura – podkreśla Monika Gardasiewicz, Art Director Advertis.

Realizacja Advertis w siedzibie firmy Tuatara to przykład tego, jak duży potencjał aranżacyjny drzemie w biurach typu open space. Warszawska siedziba dostawcy zaawansowanych rozwiązań IT znajduje się w biurowcu Eurocentrum Office Complex przy Alejach Jerozolimskich, a twórcami tego nieszablonowego projektu są projektanci z pracowni  BSD Agata Biedermann-Szlis, Małgorzata Szczepaniak.  - Na zlecenie generalnego wykonawcy, firmy Elektrofowi, wykonaliśmy cztery ścianki o wymiarach 4 na 3 metry kwadratowe , które ze względu na sposób wykończenia oprócz funkcji estetycznej mają  praktyczne zastosowanie w biurze.  Szkło suchościeralne połączone zostało z wypełnieniem z korka, do którego można przyczepiać bieżące notatki bądź z filcem, który ma właściwości tłumiące hałas. Do produkcji wykorzystane zostały naturalne materiały, które łączą wartość dekoracyjna i użytkową  – mówi Aldona Strup,  Key Account Manager Advertis. W ten sposób powstały lekkie, półprzezroczyste konstrukcje, które organizują przestrzeń. Okazuje się, że elementy aranżacji wnętrz mogą również angażować i integrować pracowników. Jedna ze ścianek pokryta jest  samoprzylepnymi biurowymi karteczkami do notatek w różnych odcieniach szarości. Po odklejeniu wierzchniej warstwy powstaje mozaika, która codziennie może przybierać inny wygląd.

Dobrze zaaranżowany open space to przyjazna i komfortowa przestrzeń, która spełnia potrzeby pracowników i usprawnia zarządzanie zespołem. Jednak aby biuro sprzyjało rozwojowi firmy, wdrożenie tego typu zmiany, powinno być poprzedzone konsultacjami i drobiazgową oceną specyfiki pracy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY