Pofabryczna przestrzeń zmieni się w teatr. To będzie wyjątkowe miejsce w Łodzi!PropertyDesign.pl - 24-10-2018 13:16


Magazyn spirytusu w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego już wkrótce zmieni się nie do poznania. To właśnie tutaj powstanie teatr otwarty dla mieszkańców Łodzi o zróżnicowanej ofercie, dedykowanej ich potrzebom. W unikalnej, pofabrycznej przestrzeni o wysokości ponad 15 metrów, powstanie wielofunkcyjna sala z widownią na 240 miejsc, do której prowadzić będzie dwupoziomowe lobby.

Firma Lim8, która od ponad 12 lat zajmuje się produkcją eventów oraz wydarzeń kulturalnych, została operatorem teatru w kompleksie Monopolis. Pierwsze przedstawienia zawitają na deski łódzkiego teatru już w przyszłym roku.

0 Już w początkowej fazie tworzenia koncepcji Monopolis zakładaliśmy, że w miejscu z bogatą historią budujemy, nową atrakcyjną przestrzeń do pracy i do spędzaniu wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, obfitującą w rozmaite aktywności. Od dawna wiadomo, że nic tak nie jednoczy i nie wywołuje dobrych emocji, jak dobrze przygotowane wydarzenia kulturalne takie jak teatr, kameralny koncert, ale także street art, czy wystawa fotografii. A mamy w tym niemałe już doświadczenie. Organizowane przez nas w ostatnim czasie plenerowe spektakle teatralne „Letnia Scena Monopolis” cieszyły się dużą popularnością wśród łodzian. Na widowni każdego przedstawienia zasiadało blisko tysiąc gości. Zainteresowanie tym wydarzeniem tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że projektując w Monopolis teatr, postąpiliśmy słusznie – komentuje Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Zaplecze i garderoby teatru znajdować się będą w stworzonych przy użyciu najnowszych technologii przestrzeniach bezpośrednio pod budynkiem. Wszystko z zachowaniem należytego szacunku dla historii. Industrialna przestrzeń w dawnym magazynie spirytusu będzie w pełni wielofunkcyjna dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii. Składane trybuny i scena dodadzą przedsięwzięciu elastyczności. Aranżacja będzie zmieniać się w idealne miejsce na koncerty, premiery filmowe czy pokazy mody, wszystko w zależności od potrzeb.

- Projekt technologii nowej powierzchni na każdym etapie konsultowany był z najstarszą polską firmą, zajmującą się kompleksowymi realizacjami inwestycji w dziedzinie kultury, począwszy od teatrów, poprzez filharmonie, aż po stacje telewizyjne. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR od niemal pół wieku należy do czołowych firm specjalizujących się w zagadnieniach technologii scenicznej. Wspomniana przestrzeń w Monopolis została stworzona tak, aby jak najpełniej służyć łodzianom nie tylko jako teatr, ale jako szerzej pojęte miejsce spotkań z kulturą, sztuką czy rozrywką. Wybranie na jej operatora firmy Lim8 uważam za bardzo dobre posunięcie – dodaje Krzysztof Witkowski.

- Do Monopolis przekonała mnie niezwykła architektura obiektu i pomysł Virako na cały kompleks, który będzie nowym atrakcyjnym miejscem na kulturalnej i kulinarnej mapie Łodzi. Połączenie zabytkowych wnętrz magazynu spirytusu z możliwością wystawienia zewnętrznej sceny bezpośrednio przy pasażu restauracyjnym daje ogromne możliwości organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Obecnie nie ma takiego drugiego miejsca w Łodzi. Jesteśmy pewni, że to będzie wyjątkowa przestrzeń pełna dobrej energii - mówi Artur Schutter, prezes Lim8. Szukaliśmy pomysłu na tę salę, która byłaby spójna z ideą Monopolis, przy zachowaniu swoistej symbiozy usług. Część teatralna powinna być zrównoważona różnego typu eventami, konferencjami czy koncertami. Niewątpliwie ten projekt to dla nas rodzaj wyzwania, ale z optymizmem patrzymy na budzący się rynek wydarzeń w Łodzi i rosnące oczekiwania potencjalnych odbiorców. Na pewno łodzianom nie można odmówić zamiłowania do kultury i my to zamiłowanie w pełni podzielamy – dodaje.