REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Polscy designerzy na fali

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 paź 2016 09:00
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali
Polscy designerzy na fali

Projektowanie jest ich pasją od najmłodszych lat - to wtedy powstawały pierwsze szkice. Później były studia, a następnie praktyka - u najlepszych. Przebić się na świecie nie jest łatwo. Ale tym młodym, polskim designerom udało się to doskonale. Jaka osiągnęli sukces?

REKLAMA

Dziś w większości prowadzą własne pracownie, a na koncie mają prestiżowe nagrody i wystawy. Współpracują z takimi gigantami jak IKEA, Adidas czy Pirelli, a nawet tworzą własne marki. Ich projekty - niezależnie czy to obuwie, krzesło czy instalacja miejska - są innowacyjne i wybiegają w przyszłość. Nigdy nie stoją w miejscu i wciąż poszukują nowych wyzwań.

Andrzej Bikowski: W branży znany jako Bartie

Od wielu lat zajmuje się projektowaniem obuwia. W butach jego projektu biegały takie gwiazdy jak Allyson Felix czy Tayson Gay podczas Olimpiady w Pekinie.

Projektowanie obuwia jest pasją Bikowskiego od dzieciństwa, kiedy to zaczął rysować pierwsze projekty butów. Parę lat później zdecydował się na studia z zakresu wzornictwa przemysłowego. Tytuł magistra zdobył na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Łodzi. Jeszcze w czasie studiów pracował jako niezależny projektant dla takich marek jak Gino Rosi, Avia i Asics. Zaś we włoskiej Ars Sutoria poszerzył swoją wiedzę z zakresu projektowania obuwia.

Po studiach przez wiele lat pracował jako Senior Designer w firmie Adidas, projektując obuwie biegowe. Aktualnie Bikowski zatrudniony jest jako Lead Designer w duńskiej firmie ECCO, gdzie kieruje zespołem projektowym w dziale Sport. 

Izabela Bołoz: Wszechstronne wykształcenie to podstawa

Jej prace są tak różnorodne jak i zdobyte wykształcenie. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii. Ma za sobą również wzornictwo na Kingston University London, a następnie zdobycie dyplomu Design Academy Eindhoven. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, zaś w Polsce wykładała m.in. w School of Form w Poznaniu.

Od kilku lat prowadzi własne studio projektowe w Holandii. Do jej klientów zaliczają się instytucje kultury, samorządy lokalne i firmy międzynarodowe. Prace Izabeli Bołoz to zarówno instalacje w przestrzeni publicznej, funkcjonalne przedmioty, jak i wystawy. W projektach sztuka i funkcjonalność idą ze sobą w parze. Widać to w tych ostatnich, jak instalacja Stairway w Kopenhadze czy instalacja Iloczyny.  Ta ostatnia stała się integralną częścią pasa zieleni na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni i ma również duńską odsłonę zamówioną przez kopenhaskie metro. 

Prace Bołoz funkcjonują na pograniczu designu, architektury i sztuki. Większość z nich to instalacje miejskie, które oprócz funkcji czysto użytkowej mają intrygować, bawić, zadziwiać odbiorców. Poetyckie i subtelne podejście łączy się w nich z mądrością i poczuciem humoru. Bołoz zaskakuje niecodziennym spojrzeniem na to, co nas otacza, wykorzystując w swych działaniach czas i przestrzeń, ruch i statyczność mieszkańców miasta.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY