REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Polskie oświetlenie w skandynawskim stylu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 kwi 2017 14:02
Polskie oświetlenie w skandynawskim stylu
fot. mat. prasowe Britop Lighting
Polskie oświetlenie w skandynawskim stylu
Polskie oświetlenie w skandynawskim stylu
Polskie oświetlenie w skandynawskim stylu
Polskie oświetlenie w skandynawskim stylu

Branża wnętrzarska już od wielu lat śledzi z zafascynowaniem skandynawskie standardy piękna. Także polscy architekci często zwracają się ku trendom z północnej Europy, wykorzystując jednak w swoich projektach oryginalne, polskie produkty.

REKLAMA

Pod koniec 2016 roku pojęcie hygge szturmem zdobyło polski świat designu i nie tylko. To duńskie słowo, początkowo odnoszące się do stylu życia, poczucia bezpieczeństwa i pragnienia codziennego bycia razem, przeniosło się także na pole wystroju wnętrz, gdzie oznacza przytulną atmosferę, komfort wspólnego przeżywania chwil i radość z drobnych przyjemności. Natomiast lagom to słowo oznaczające umiar, a sam koncept można śmiało porównać do zasady „mniej znaczy więcej”. W odróżnieniu od hygge, filozofia ta dotyczy wszystkich aspektów życia: od codziennych stylizacji poprzez stan ducha, aż po wyposażenie wnętrz. Przestrzenie zaaranżowane według wytycznych lagom są harmonijne, perfekcyjnie proste, szyte na miarę. Osoba, która wchodzi do takiego wnętrza ma krzyknąć „idealnie”!

Drewno: materiał, który tworzy hygge

Dom hygge jest ostoją, sanktuarium, ulubioną restauracją i najlepszym placem zabaw w jednym. Tutaj doświadczamy drobnych, całkiem zwyczajnych przyjemności, jak ciepły blask świec, miękkość koca po ciężkim dniu czy smak ulubionych lodów. Wnętrza hygge urządzamy tak, aby było przytulne, bezpieczne i ciepłe. Dużą rolę odgrywa w nich oświetlenie, które powinno być łagodne, miękkie i nastrojowe.  I tak np. lampy Reja i Selene marki Britop Lighting wprowadzają do aranżacji hygge trzy podstawowe aspekty tego stylu. Nie tylko dają przyjemne światło, ale także ocieplają wnętrze dzięki elementom z naturalnego drewna i w kolorze drewna, dzięki czemu sprzyjają spędzaniu wspólnego czasu przy stole. To wiszące lampy zaprojektowane tak, aby zdobić duży, prosty stół. Nieskomplikowane formy białych kloszy z drewnianymi lub drewnopodobnymi elementami tworzą wyważone kompozycje, które ani nie są krzykliwe ani trywialne. To produkty piękne, ale nie demonstrujące przesadnej elegancji, proste, ale nie zwykłe; domowe, po prostu hygge.

W sam raz nie znaczy nudno

I tak np. lampa Nova jest bardzo lagom. Czysta pod względem designu, ale nie minimalistyczna, gdyż posiada eleganckie, grube szklane klosze, chromowane podsufitki i poprzez przeźroczystość wysokiej jakości szkła możliwość wyeksponowania żarówek. W zależności od preferencji użytkownika, można wybrać jeden z trzech modeli pojedynczych, z których każdy ma indywidualny, ciekawy kształt klosza lub wersję potrójną z kloszami o zróżnicowanych formach. Jednak najistotniejszą kwestią jest to, że do każdego z tych projektów nie możemy już nic dodać, ani nic z niego usunąć, a to jest właśnie esencja filozofii lagom. Umiarkowanie i równowaga, właściwe stylowi lagom, na polu aranżacji wnętrz odzwierciedlane są także w elementach wyposażenia. Najdoskonalszym symbolem harmonii jest kula - nie ma przecież bardziej doskonałego kształtu. I tak np. lampa Emil od Britop Lighting może być dopełnieniem każdej wyważonej aranżacji. Nie zwraca na siebie szczególnej uwagi, ale i nie pozostawia obojętnym.

Przy aranżacjach lagom najważniejsze są nie użyte produkty, ale to, jak ze sobą współgrają. Osiągnięcie „złotego środka”, równowagi form i barw to cel, jaki przyświeca każdemu architektowi projektującemu wnętrze lagom.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY