REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Postmodernistyczny styl Memphis powraca

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 kwi 2016 15:29
Postmodernistyczny styl Memphis powraca
Memphis, fot. Quick Step
Postmodernistyczny styl Memphis powraca
Postmodernistyczny styl Memphis powraca
Postmodernistyczny styl Memphis powraca

Bijący w latach 80. rekordy popularności postmodernistyczny styl Memphis był dla świata designu prawdziwym trzęsieniem ziemi. Jego abstrakcyjne wzory, geometryczne motywy, połączenia stylów i szalona kolorystyka nikogo nie pozostawiały obojętnym. Styl Memphis zawładnął estetyką przez niemal dekadę. Po latach warto sięgnąć po jego elementy, które doskonale ożywią aranżację współczesnego wnętrza.

REKLAMA

Równie oryginalna jak styl jest historia jego powstania. Wszystko wydarzyło w 1980 roku na spotkaniu grupy postmodernistycznych projektantów w mediolańskim mieszkaniu Ettore Sottsassa. Dyskusja o nowej linii wzornictwa zaowocowała powołaniem grupy projektowej, na której czele stanął gospodarz spotkania. Nazwę zaczerpnięto ze słów piosenki Boba Dylana „with the Memphis blues again” powtarzanej nieustannie przez zacięty odtwarzacz. Ten element abstrakcji dobrze oddaje żartobliwy i ironiczny styl grupy, która postanowiła odrzucić zasadę̨ „dobrego klasycznego designu” i „dobrego smaku”. W zamian zaoferowali nietypowe połączenia materiałów i stylów od Bauhausu, po Art Deco i Pop Art, jaskrawą kolorystykę i kontrastowe zestawienia.

Design jako pretekst do rozmowy

Memphis to styl ekscentryczny, ale też puszczający oko do odbiorcy. Jego siła oddziaływania wpłynęła nie tylko na design, ale również na architekturę i modę, które przeszły znacząca przemianę̨. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej wyrazistych nurtów w historii projektowania. Postmodernistyczne meble, dekoracje, budynki, biżuteria i tkaniny to przede wszystkim forma, a ich funkcjonalność́ jest na drugim planie. Przedmioty te mają duży emocjonalny ładunek i wywołują dyskusję.

Fale graficzne

Memphis wpłynął także na świat mody i nawet dzisiaj styl ten gości dość często na wybiegach. Pojawiają się̨ na nich wzory i dodatki o fantazyjnych kształtach i żywych kolorach. Czarne i białe linie, zawijasy i kwadraty, prostokąty, okręgi i stożki. Echa stylu Memphis nadają strojom figlarności i dopełniają je kolorem. Kąśliwe poczucie humoru rodem z lat 80. pasuje do dzisiejszych przepełnionych chaosem czasów. Jeśli chcesz włączyć́ styl Memphis do swojego życia, musisz uważać, żeby robić to z umiarem. Można bowiem łatwo przekroczyć́ granicę dobrego smaku. „Wróci do lat osiemdziesiątych, ale zrób to z klasą" – wybierając styl Memphis, warto wziąć́ sobie do serca to motto.

Opanowany, ale oryginalny

Jeśli chcesz wykorzystać styl Memphis w swoim domu, rozpocznij od skromnej struktury wyjściowej. Kluczowy okaże się wybór odpowiedniej podłogi, gdyż stanowi ona mocny fundament dla tak żywiołowego stylu. Najlepsza okaże się podłoga z białego lub szarego – lubianego przez wszystkich - drewna lub kamienna, a nawet betonowa. Połączenie solidnej podstawy z elementami charakterystycznym dla stylu Memphis, tj. jaskrawymi dodatkami, kolorowymi akcentami ściennymi i materiałami takimi jak białe drewno, ceramika i marmur o różnych kształtach i rozmiarach, jest niezwykle proste. Rzeczy, które przychodzą̨ na myśl to dywany, poduszki i wazony ożywione kolorowymi lub geometrycznymi nadrukami.

Współcześnie projektowane w stylu Memphis meble nabrały ogłady, minimalistycznego wykończenia, a kolorowy są bardziej poskromione. Wciąż jednak na swoim miejscu pozostały geometryczne kształty i wesołe graficzne elementy. Choć obecnie występują one częściej w połączeniu z bardziej zachowawczymi naturalnymi odcieniami i materiałami. Projekty wnętrz, w porównaniu z tymi sprzed 30 lat, są spokojniejsze, ale rzadko biją nudą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY