REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powraca neon Radio Telewizja

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 cze 2016 09:10
Powraca neon Radio Telewizja
fot. Materiały prasowe

Niespełna trzy miesiące po otwarciu Kluboksięgarni nad drzwi przy Andersa 29 w Warszawie wraca neon Radio Telewizja.

REKLAMA

- Neon Radio Telewizja był fragmentem szerszego zamierzenia, jakim stała się „neonizacja” ulicy Nowotki (obecnie Andersa) na odcinku od Stawek do Anielewicza w Warszawie. Pod koniec lat 50. moda na neony została zaakceptowana przez władze miasta i odgórnie zaprojektowano reklamy świetlne nad kolejnymi lokalami. Miały urozmaicić socrealistyczną architekturę po rezygnacji z wykonywania zaplanowanych wcześniej kamiennych ozdób – opowiada Marcin Wojciechowski, szef Kluboksięgarni.

Niespełna trzy miesiące po otwarciu Kluboksięgarni nad drzwi przy Andersa 29 w Warszawie wraca neon Radio Telewizja. Wykonany został ręcznie w tym samym zakładzie co pierwowzór – przedsiębiorstwie Jacka Hanaka, według tych samych technologii i z tych samych materiałów. Brak zachowanych projektów neonu zmusił realizatorów do podjęcia dość nietypowych metod jego odwzorowania: projekt został zdjęty ze śladu, który został na elewacji po oryginalnym neonie.

Pomysł przywrócenia go na właściwie miejsce pojawił się dzięki Fundacji Przestrzeni Publicznej M20, która wcześniej odrestaurowała między innymi sąsiedni neon „Galskór”. Warunkiem było jednak wynajęcie lokalu, nad którym neon miałby zawisnąć, więc Fundacja postanowiła warunek spełnić i otworzyła w tym miejscu kluboksięgarnię poświęconą Warszawie. Kluboksięgania Radio Telewizja oficjalnie otwarta została 6 maja 2016 r.

Ten sam projekt neonu został powtórzony w kilku miejscach Warszawy, między innymi na Puławskiej, Grójeckiej i w Ursusie. Żadna z realizacji nie zachowała się jednak do dzisiaj

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY