REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznań stawia na coworking

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 lut 2018 09:45
Poznań stawia na coworking
fot. mat. prasowe

Poznański rynek biurowy rośnie w siłę. Według PORF stolica Wielkopolski to drugie miasto w Polsce pod względem obłożenia biurowców – wolne jest 8,6 proc. ich powierzchni. Jednocześnie Poznań zajmuje już 3 miejsce w kraju pod względem ilości elastycznych przestrzeni do pracy i coworkingu.

REKLAMA

Na przełomie roku w charakterystyczny poznański biurowiec przy Al. Niepodległości 6 (dawny Wieżowiec Miastoprojektu) tchnięte zostało nowe życie. Swoje centrum w pierwszym poznańskim wieżowcu otworzył Regus, działający w 100 krajach. W jego biurach globalnie pracuje łącznie ponad 2,3 miliona osób, a wśród najemców są m.in. Google, Microsoft czy LinkedIn. Centra Regusa umożliwiają biznesowi wynajmowanie powierzchni biurowych dostosowanych do aktualnych potrzeb, posiadanego budżetu, a także zachodzących zmian. Dzięki temu modelowi z jego usług mogą korzystać firmy każdej skali.

To już druga lokalizacja Regusa w Poznaniu - dołączyła ona do działającego od 2013 roku biura w centrum Andersia Business Center.

- Łącznie w stolicy Wielkopolski udostępniamy teraz blisko 2200 metrów kwadratowych powierzchni, wypełnionych przestrzeniami do coworkingu i relaksu, salami konferencyjnymi czy pokojami do pracy w grupach. Obie nasze poznańskie siedziby umożliwiają korzystanie z profesjonalnych biur zarówno startupom, freelancerom oraz sektorowi MSP, jak i dużym globalnym graczom. Zdecydowaliśmy się na rozwój w Poznaniu, bo to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Polski. Według danych firmy JLL, ma on 9 proc. udziału w całym popycie na biura w kraju. Zapotrzebowanie napędza zwłaszcza rozwój usług biznesowych i właśnie młodych firm, choćby z branży IT -  komentuje Rafał Gabteni, Area Director w Regus Poland.

Regus zapowiada także, że planuje otworzyć w Poznaniu kolejne dwa centra o powierzchni około 4000 mkw. Dzięki temu przekroczy barierę 6000 mkw. w stolicy Wielkopolski. Na ten moment firma nie podaje jeszcze szczegółów dotyczących tych lokalizacji. Te zapowiedzi to kolejny rozdział w rozwoju rynku biurowego w Poznaniu w ostatnich latach. Choć według danych JLL miasto nadal plasuje się tuż za podium pod względem popytu na biura – za Wrocławiem, Krakowem i Trójmiastem – to jest w czołówce pod względem niewielkiej ilości pustostanów.

Trend wynajmu elastycznych biur potwierdzają międzynarodowe badania Regus „The Workplace Evolution”, przeprowadzone wśród 20 000 specjalistów ze 100 krajów, w tym Polski. 66 proc. badanych przez firmę osób spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na biura coworkingowe i elastyczne przestrzenie biurowe, a także krótkoterminowe kontrakty najmu. Co ciekawe, wśród polskich przedsiębiorców takie przekonanie wyrażało więcej, bo aż 78 proc. respondentów.

Jak elastyczne biuro działa w praktyce? Freelancerzy i małe firmy mogą w centrach Regus wynajmować pojedyncze biurka czy sale konferencyjne w standardzie najlepszych korporacji, a przeważająca część sprzętu biurowego czeka na nich już na miejscu. W centrach działają przestrzenie wspólne, umożliwiające nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Najemcy dostają dostęp np. do obsługi korespondencji, a recepcja centrum personalizuje kontakt z ich kontrahentami, pełniąc rolę ich wirtualnego biura. Duzi gracze mogą z kolei zawierać znacznie krótsze i bardziej elastyczne umowy najmu, niż w tradycyjnych kompleksach biurowych. To dobre rozwiązanie np. dla firm planujących dynamiczny i znaczący wzrost zatrudnienia, ale zaczynających od niewielkiego zespołu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY